NELEGÁLNA MIGRÁCIA DO EÚ SA TENTO ROK ZVÝŠILA O 70 PERCENT

Počas prvých desiatich mesiacov 2022 došlo k približne 275.500 neoprávneným vstupom na vonkajších hraniciach EÚ. Zároveň ide o najviac vstupov nelegálnych migrantov do Únie od roku 2016.

Foto ARCHÍV
Dátum 15.11.2022

Počet nelegálnych prekročení vonkajších hraníc Európskej únie vzrástol v období od januára do októbra tohto roku o viac ako 70 percent. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré v pondelok zverejnila Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex), informuje spravodajca TASR.Agentúra Frontex zistila, že počas prvých desiatich mesiacov 2022 došlo k približne 275.500 neoprávneným vstupom na vonkajších hraniciach EÚ, čo je o 73 percent viac ako minulý rok v rovnakom období.

Zároveň ide o najviac vstupov nelegálnych migrantov do Únie od roku 2016. Len počas októbra nelegálne prekročilo hranice EÚ približne 36.500 ľudí, čo je o 47 percent viac ako v októbri 2021, keď v Európe platili protipandemické opatrenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Podľa údajov Frontexu najaktívnejšou zostáva migračná trasa cez západný Balkán, pričom počet zistených nelegálnych prechodov tam bol v októbri takmer trikrát vyšší ako pred rokom. 

Túto situáciu Frontex vysvetľuje najmä zneužívaním bezvízového režimu v tomto regióne, ako aj opakovanými pokusmi o vstup do EÚ zo strany migrantov – najčastejšie z Burundi, Afganistanu a Iraku –, ktorí sa už nachádzajú v niektorej z krajín západného Balkánu. Druhá najfrekventovanejšia trasa do EÚ vedie cez centrálne Stredomorie. Nelegálne vstupy do EÚ na tejto trase sa v porovnaní s minulým rokom zvýšili o takmer 50 percent. 

Naopak, menej nelegálnych vstupov migrantov bolo zistených na západnej stredomorskej trase zo západoafrických trás a tiež na vonkajšej východnej pozemnej hranici EÚ. Štatistiky Frontexu zároveň naznačili, že počet nelegálnych prechodov z EÚ do Spojeného kráľovstva cez Lamanšský prieliv sa v prvých mesiacoch tohto roku zvýšil o 70 percent na najmenej 62.323 pokusov.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.