NESCHOPNÁ VLÁDA TÝRA SLOVENSKO

Podpredseda Smeru-SD Richard Takáč: Nepremiér Heger je stratený mimo reality. Keď ide na tlačovú besedu, asi ho vytiahnu z nejakého paralelného sveta.

Foto JANA BIROŠOVÁ, ARCHÍV
Dátum 16.10.2022

Narodil sa 10. mája 1982 v Prievidzi. Inžinierom sa stal po štúdiu na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre v odbore fytotechnik. Komunálnej a regionálnej politike sa venuje nepretržite od roku 2010, v každých voľbách získaval čoraz väčšiu priazeň voličov. Od roku 2013 je poslancom Trenčianskeho samosprávneho kraja, od januára 2014 do decembra 2017 pôsobil na poste podpredsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja. Jeho vzorom sa stal predseda TSK Jaroslav Baška, pretože je odborník a človek na správnom mieste. Do povedomia širšej verejnosti prenikol v roku 2018, keď kandidoval na post primátora rodnej Prievidze. Pochádza z robotníckej rodiny, mama je predavačka v obchode a otec je už ako baník na dôchodku. Politika ho až do roku 2020 neživila a nebráni sa ani manuálnej práci. Ľudia, ktorí ho poznajú, vravia, že sa na nič nehrá, hovorí na rovinu a hrá fér. On posudzuje ľudí podľa osobnej skúsenosti, nie podľa rečí iných. Je typ človeka, ktorý neuteká z bojiska, a tak keď sa delil Smer-SD, ostal pevne stáť po boku Roberta Fica, pretože Smer-SD má podľa neho ako jediný sociálne cítenie. Po parlamentných voľbách sa ako jeden z mála Robertovi Ficovi verejne poďakoval za príležitosť a dôveru. Poslanec NR SR, podpredseda strany Smer-SD a kandidát na poslanca Trenčianskeho samosprávneho kraja Richard Takáč.

Najdrahšie potraviny

Patrí k najaktívnejším opozičným politikom a už niekoľko mesiacov neúnavne upozorňuje na chýbajúcu pomoc Slovákom, ktorí sú zúfalí zo stúpajúcich cien energií a potravín. So spolustraníkmi apeluje na vládu, aby sa podľa vzoru okolitých krajín postarala o svojich občanov a nenechala ich padnúť na kolená, zatiaľ sú však tieto výzvy nevypočuté. Podľa Richarda Takáča sme jediná krajina v EÚ, ktorá nepomáha svojim občanom. Naša vláda nie je schopná ani len odkopírovať schémy pomoci z iných členských štátov a celé bremeno zdražovania necháva padať na občanov, ktorí budú musieť siahnuť do svojich peňaženiek ešte hlbšie. „Ponúkali sme riešenia, zvolali sme schôdzu asi osemkrát. Nechápem, prečo táto vláda nechce znížiť ceny základných potravín. Obchodná prirážka by sa mala pri základnom zozname potravín zastropovať na 40 percentách,“ myslí si Takáč a kritizuje neprimerané zisky, ktorým sa tešia obchodné reťazce na Slovensku. „V zahraničí majú dvoj- až trojpercentný zisk, u nás je to osem až deväť percent,“ hovorí. Efektívnym riešením pre pomoc ľuďom by podľa jeho slov bolo aj opätovné zavedenie bankového odvodu. No a pokiaľ ide o energie, obrovským problémom sú protiruské sankcie, ktoré Rusku neškodia, ale Európanov usilovne ožobračujú.

Preč s nekompetentnými

Po dvoch rokoch koronavírusovej pandémie, počas ktorej skrachovalo množstvo firiem, ľudia si privykli pracovať z domu a doma boli zatvorení i študenti, sa scenár možno čoskoro zopakuje. Tentoraz to však nebude v dôsledku vírusu, ale predražených energií. „Elektrina je, len je drahá. Slovensko si elektrinu vyrobiť vie, vieme vyrobiť megawatthodinu za 40 eur, prečo by sme ju teda mali kupovať na burze za 700 alebo 800 eur? Slovensko má v Slovenských elektrárňach 33-percentný podiel. Musí do toho vstúpiť, napríklad aj sprivatizovaním elektrární a ľuďom pomôcť. Štát má na to všetky nástroje! Ale čo robia vládni predstavitelia? Boli schopní prísť len s primitívnymi a detinskými radami, ktoré sa vari ani nedajú brať vážne. Radili ľuďom odšraubovať žiarovky, Sulík nám odporučil zatvárať dvere na rúre počas pečenia a podľa Remišovej treba nosiť svetre a stišovať kúrenie,“ pripomenul v relácii V politike na TA3 poslednú septembrovú sobotu. Práca z domu, dištančné vzdelávanie či návrh zobrať zamestnancom verejnej správy elektrospotrebiče, ako napríklad varné kanvice či mikrovlnky, považuje za zvrátené. Nepáči sa mu, že vláda hovorí o zafixovaných cenách energií na tento rok, keďže samosprávam či vysokým školám už prišli preddavkové faktúry za energie a všetkým sa z nich zatočila hlava. „Čakali sme, čo nám táto neschopná vláda ponúkne, ale ona nedokázala zareagovať a neprišla s ničím. Čakali sme, že zastropujú ceny, vymyslia nejaké kompenzácie pre ľudí a firmy. Dozvedeli sme sa, že čakajú na európske riešenie, ale z toho, čo EÚ chystá, nie je pre Slovensko relevantné takmer nič. Nie je čas čakať na európske riešenia,“ upozornil. Jediná cesta von z tohto marazmu sú podľa Takáča predčasné voľby. Priznal, že strana Smer-SD je ochotná spojiť sa aj s čertom a diablom, len aby ľuďom umožnila zvoliť si novú vládu, ktorá sa o nich postará lepšie než tá súčasná. „Pomoc je udržateľná, keď sa nastaví rozumne a správne, ale pri moci musí byť schopná vláda, ktorá vie, čo robí. Nepremiér Heger je stratený mimo reality. Keď ide na tlačovú besedu, asi ho vytiahnu z nejakého paralelného sveta. Rozpráva, ako mu ľudia hovoria, že to robí dobre a tľapkajú ho po pleci. Ja chodím medzi ľudí často a atmosféra je úplne niekde inde,“ dodal Takáč na záver.


Richard Takáč hovorí, že sa jeho vzorom stal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, pretože je odborník a človek na správnom mieste. Zároveň jedným dychom dodáva, že Jaroslav Baška je najlepší župan naprieč Slovenskom. TSK pod jeho vedením patrí medzi najtransparentnejšie kraje. Vedie najekologickejšiu samosprávu. Jaroslav Baška sa podpísal pod miliónové investície do nemocníc, do najväčšej podpory duálneho vzdelávania, do rekonštrukcií ciest a, samozrejme, do rozvoja cyklodopravy. Počas celého leta Jaroslav Baška so svojím tímom prešiel na bicykli v rámci Tour de Baška každé z 276 miest a obcí Trenčianskeho kraja. Na väčšine etáp s ním bicykloval po jeho boku aj Richard Takáč a na vlastné oči videl, že ľudia aj vďaka ich práci vedia, čo je to župa, aké miesto zastáva a čo pre nich môže urobiť. Zároveň skonštatoval, že keby bolo na Slovensku takých županov, ako je Jaro Baška, viac, krajina by prekvitala. Podľa Richarda Takáča treba aj pri najbližších voľbách 29. októbra pamätať, že voľby sú vážna vec, že tak ako vo vláde, aj v samosprávach a regiónoch potrebujeme vzdelaných profesionálov. „Jaro je dôkazom toho, že strana Smer-SD nominuje do funkcií kvalitných ľudí. Prajem mu, aby svoj post v októbri obhájil. Verím, že aj v iných krajoch si pri voľbe zvolíte múdrosť a perspektívu,“ uviedol Richard Takáč, poslanec NR SR a podpredseda strany Smer-SD.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.