O TRUMPOVEJ KANDIDATÚRE ROZHODNE NAJVYŠŠÍ SÚD

Najvyšší súd Spojených štátov rozhodne o tom, či bývalý prezident Donald Trump môže znova kandidovať do úradu. Sudcovia sa rozhodli posúdiť Trumpovo odvolanie proti verdiktu súdu v štáte Colorado, podľa ktorého sa bývalý šéf Bieleho domu nemôže zúčastniť na marcových primárkach.

Foto SITA/AP
Dátum 06.01.2024

Najvyšší súd Spojených štátov rozhodne o tom, či bývalý prezident Donald Trump môže znova kandidovať do úradu. Sudcovia sa rozhodli posúdiť Trumpovo odvolanie proti verdiktu súdu v štáte Colorado, podľa ktorého sa bývalý šéf Bieleho domu pre svoju údajnú rolu pri nepokojoch v Kapitole spred troch rokov nemôže zúčastniť na marcových primárkach, keď si republikánski voliči vyberú svojho kandidáta na prezidenta.

Najvyšší súd sa prípadu bude venovať vo februári a jeho rozhodnutie bude platiť celonárodne, informuje spravodajský portál BBC. Žaloby vo viacerých štátoch sa usilujú o diskvalifikáciu Trumpa z volieb, pričom argumentujú jeho zapojením sa do povstania v Kapitole Spojených štátov zo 6. januára 2021.

V ten deň, keď jeho podporovatelia vtrhli do sídla Kongresu, ktorý potvrdzoval víťazstvo prezidenta Joea Bidena, Trump usporiadal zhromaždenie pred Bielym domom, kde zopakoval nepravdivé tvrdenia o masových volebných podvodoch a vyzval demonštrantov, aby „bojovali ako čert“, ale tiež aby „pokojne“ pochodovali ku Kapitolu. Spomenuté žaloby sa opierajú o dodatok ústavy prijatý po občianskej vojne, ktorý sa týka diskvalifikácie z verejnej funkcie za povstanie alebo vzburu. Na základe tohto dodatku Trumpovi zakázali kandidatúru v Colorade a v Maine, kde sa proti tomu odvolal.

V Colorade použili spomenutý 14. dodatok ústavy na diskvalifikáciu prezidentského kandidáta po prvý raz v americkej histórii. Bude to tiež po prvý raz, čo sa americký najvyšší súd bude venovať tomu, ako interpretovať danú klauzulu. Trumpovi právnici argumentujú, že dodatok na bývalého prezidenta neplatí. Trump je v súčasnosti popredným republikánskym kandidátom a pravdepodobným oponentom demokrata Bidena v novembrových voľbách.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.