ODBORNÍCI OČAKÁVAJÚ V EUROVOĽBÁCH 30-PERCENTNÚ VOLEBNÚ ÚČASŤ

Slovensko tradične patrí ku krajinám s nižšou, alebo dokonca najnižšou volebnou účasťou v eurovoľbách v rámci celej Európskej únie. 

Foto sita/marko erd
Dátum 29.05.2024

Účasť v eurovoľbách na úrovni okolo 30 percent je realistickým odhadom. Zhodli sa na tom účastníci online panelovej diskusie k voľbám do Európskeho parlamentu s názvom „Aký zahraničný kurz si Slovensko vyberie v eurovoľbách?“. Ako uviedol diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský, je ťažké predpovedať, či bude mať dopad na účasť v eurovoľbách aj nedávny atentát na premiéra Roberta Fica, čo bola traumatická udalosť pre celú slovenskú spoločnosť. „Prikláňam sa k tomu, že časť voličov to zmobilizuje,“ povedal. Pripomenul, že Slovensko tradične patrí ku krajinám s nižšou, alebo dokonca najnižšou volebnou účasťou v eurovoľbách v rámci celej Európskej únie. „Teraz sa predpokladá nárast účasti, i keď nedá sa povedať, nakoľko bude signifikantný. Ak to bude nad 30 percent, budeme milo prekvapení,“ dodal Wlachovský.

Politologička Aneta Világi z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pripomenula, že v nedávnom Eurobarometri sa až 67 percent ľudí vyjadrilo, že by sa zúčastnili eurovolieb. „Počítame, že ak polovica z toho príde, tak to bude úspech. V tejto chvíli, keď po atentáte na premiéra majú hlavne podporovatelia vládnej koalície aj takýmto deklaratívnym spôsobom možnosť prejaviť solidaritu alebo podporu – či už priamo Robertovi Ficovi, alebo koalícii a jej politikám – tak si myslím, že účasť okolo alebo nad 30 percent je oveľa realistickejšia ako konzervatívne odhady,“ skonštatovala. Dodala, že podpora strany Smer-SD rastie na úkor Hlasu-SD. Podľa politologičky pokus o atentát na premiéra strane v oblasti voličskej podpory pomôže.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.