ODBORNÍCI VARUJÚ: S POUŽÍVANÍM SOCIÁLNYCH SIETÍ SA SPÁJA OBROVSKÉ RIZIKO ÚNIKU INFORMÁCIÍ A OSOBNÝCH ÚDAJOV

Podľa odborníkov sa množia rozhodnutia súdov v neprospech sociálnych sietí či chatovacích aplikácií. V septembri bola udelená pokuta spoločnosti WhatsApp vo výške 225 miliónov eur, nórsky dozorný úrad zas prestal používať Facebook s tým, že predstavuje príliš vysoké riziká pre práva a slobody používateľov. S problémami bojuje aj TikTok, ktorý čelí vyšetrovaniu v Írsku a žalobám v Holandsku.

Foto PIXABAY
Dátum 22.10.2021

Podľa odborníkov sa množia rozhodnutia súdov a dozorných orgánov v neprospech sociálnych sietí či chatovacích aplikácií. Autority vyčítajú prevádzkovateľom podceňovanie GDPR a netransparentnosť. V septembri bola udelená pokuta spoločnosti WhatsApp v rekordnej výške 225 miliónov eur. Nórsky dozorný úrad zas prestal používať Facebook s tým, že platforma predstavuje príliš vysoké riziká pre práva a slobody používateľov. S problémami bojuje aj TikTok, ktorý čelá vyšetrovaniu v Írsku a dvom žalobám v Holandsku.

Množiace sa problémy dátových gigantov predstavujú pre ľudí aj firmy pomyselný varovný prst. Odborník na ochranu osobných údajov Jakub Berthoty preto nabáda k ostražitosti: „Citlivá firemná komunikácia by sa v žiadnom prípade nemala posielať cez rôzne chaty či nezabezpečené aplikácie. Za takýto postup dokonca ukladajú dozorné orgány v celej EÚ pokuty v desiatkach tisíc eur, naposledy napríklad v Dánsku. Okrem pokuty však existuje vysoké riziko úniku informácií a ďalších možných následkov, medzi ktoré patrí najmä naštrbená dôvera verejnosti, ktorej náprava si vyžaduje nemalé finančné náklady.“

Riziko úniku informácií, či osobných údajov sa ale netýka len firiem, ale aj fyzických osôb. Ľudia by podľa odborníka „nemali cez sociálne siete či komunikačné aplikácie zdieľať údaje ako napríklad rodné číslo, prístupové heslá, fotografie identifikačných preukazov, fotografie platobných kariet či iné citlivé informácie,“ pripomína advokát Berthoty.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.