ÓDOR: SAMIT EÚ NAZNAČIL OBCHODNÉ MOŽNOSTI PRE SLOVENSKO

Dvojdňový samit EÚ a Spoločenstva štátov Latinskej Ameriky a Karibiku v Bruseli bol aj príležitosťou na preskúmanie budúcich investičných a obchodných možností, ktoré chce využiť aj Slovensko. Uviedol to v utorok na konci samitu predseda vlády SR Ľudovít Ódor.

Foto SITA/ĽUDOVÍT VANIHER
Dátum 19.07.2023

Dvojdňový samit EÚ a Spoločenstva štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) v Bruseli bol aj príležitosťou na preskúmanie budúcich investičných a obchodných možností, ktoré chce využiť aj Slovensko. Uviedol to v utorok na konci samitu predseda vlády SR Ľudovít Ódor, informuje bruselský spravodajca TASR.

Premiér potvrdil, že samit ponúkol možnosti viacerých bilaterálnych stretnutí a dodal, že túto možnosť v mene Slovenska využil hlavne šéf diplomacie Miroslav Wlachovský. Ódor v bilaterálnej rovine diskutoval s niektorými lídrami Južnej Ameriky a Karibiku za spoločným okrúhlym stolom, najmä o potrebách, ktoré tieto krajiny pociťujú.

Spresnil, že ide napríklad o digitálne investície alebo o to, ako môžu krajiny zo strednej Európy pomôcť tomuto regiónu s výstavbou nemocníc.  "Ja som sa skôr snažil identifikovať, kde by mohli byť nejaké investičné príležitosti pre Slovensko," povedal Ódor. Premiér pripomenul, že Slovensko má štyri veľvyslanectvá v tejto časti sveta.

V nadväznosti na stretnutia zo samitu a po identifikácii nových potrieb niektorých juhoamerických krajín si vie predstaviť, že Slovensko bude intenzívnejšie komunikovať o tom, ako tieto príležitosti využiť. "Nehovorím, že to bude v oblasti mimovládnych organizácií či firiem, ale celkovo, aby sme mali potrebné informácie. Máme firmy v oblasti technológií, ktoré v regióne už pôsobia.

Zaujíma nás, ako by sme mohli participovať na obojstranne prospešných projektoch EÚ a krajín tohto regiónu," vysvetlil. V tomto smere za užitočnú považuje novú investičnú iniciatívu Global Gateway, ktorú v pondelok (17. 7.) predstavila Európska komisia. Pri projektoch v rámci nej s podporou 45 miliárd eur by sa mohli podľa Ódora uplatniť aj slovenské firmy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.