ODVÁŽNA SNS

Súhlasíte s odmietnutím 105 miliónov dolárov (93 miliónov eur) od USA na obnovu letísk Malacky-Kuchyňa a Sliač, pretože SNS má podozrenie, že prijatím finančných prostriedkov sa SR zaviaže vybudovať americké vojenské základne na našom území?

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 29.03.2019


Roman Stopka
predseda Práce slovenského národa (PSN)

S odmietnutím súhlasím, pretože chystaná zmluva o obrannej spolupráci s USA ohrozuje štátnosť Slovenskej republiky. Už som písal, že koalíciu BuDaFi nedrží pokope nič okrem mocibažných záujmov jej pôvodných tvorcov. Koaličné strany sú cieľovo natoľko odlišné, že v spoločnej vláde si museli navzájom platiť takými ústupkami, v ktorých sa prospech SR rozpúšťal do nenávratna. Smerom predostretá zmluva by priniesla ďalšie okresávanie štátnej suverenity a zvrchovanosti ústiace do zániku SR. Preto oceňujem vedenie SNS, že našlo odvahu na postup hodný názvu strany. Ich principiálnosť síce prichádza neskoro, ale predsa. Aj keď to koalícia tajila, hlboký rozdiel v kľúčových hodnotách týchto strán sa napokon ukázal aj verejne. Potešujúce je, že aj nový predseda vlády Pellegrini, rovnako ako v prípade marrákešského dohovoru, odmietol postoj ministra, ktorého nominovala jeho strana. Bol tým MZV postavený do pozície cudzorodého telesa aj v Smere? Z morálnych dôvodov predpokladám, že podľa vzoru predsedu vlády aj minister osvedčí svoj charakter a podanie demisie zopakuje. Hádam pre SR úspešnejšie než v prvom prípade. Ibaže by sa chápadlá chobotnice ukázali v celej dĺžke. Keďže príprava zmluvy sa začala skôr, než zaujal post dnešný predseda vlády, mal by sa vyjadriť aj Robert Fico, a to nielen k samotnej zmluve, ale aj k osobe MZV a k prepojeniu jeho personálnej politiky na iné záujmy než štátne a koaličné. Očividne sa so zvrchovanosťou a suverenitou SR kupčilo. Má teda koalícia štyroch členov a smerovanie zahraničnej politiky patrí do kompetencie pána Lajčáka? Čo nám na to povie pán expremiér?


Jaroslav Paška
podpredseda SNS, poslanec NR SR

SNS dlhý čas vysvetľuje, že 105 miliónov USD nie je určených na obnovu našich letísk, ale len na vybudovanie nových objektov americkej armády na našom území. Podľa údajov uvedených v rozpočte „Departement of the Air Force“, časti „Military Construction Program“, ide o úpravy leteckých dráh na Sliači a v Kuchyni za 26 mil. USD tak, aby im tam mohli pristávať ťažké transportné lietadlá Hercules. Američania chcú pri Malackách za 20 mil. USD pre seba vybudovať veľký sklad pohonných hmôt a za ďalších 59 mil. USD tridsať muničných skladov, aj s opciou dobudovania ďalších pätnástich muničných skladov neskôr. Falošné reči o „obnove letísk“ majú len zakryť budovanie novej bázy US Army na Slovensku. SNS rovnako odmieta aj podpis s americkými projektmi súvisiacej Dohody o obrannej spolupráci s USA, ktorou sa má legalizovať dlhodobá prítomnosť amerických vojsk na území Slovenska.


Milan Uhrík,
poslanec NR SR, podpredseda ĽS Naše Slovensko

Rezolútne odmietame akékoľvek zahraničné „investície“ do Ozbrojených síl SR. Nič také ako „nezištná pomoc“ od  mocnosti túžiacej po svetovláde neexistuje. Kritiku zo strany SNS však vnímame len ako predvolebnú pózu. Zástupcovia SNS dvakrát poslali slovenských vojakov na ruské hranice, hlasovali za rozšírenie NATO, pozvali amerických vojenských špecialistov na slovenské základne a len nedávno v rámci kšeftov kúpili od Američanov stíhačky za 1,6 miliardy eur. A zrazu, dva mesiace pred eurovoľbami, sú z nich najväčší národniari. Taktiež odmietame zahmlievanie zo strany ministra Lajčáka, ktorý už pri násilnom presadzovaní marrákešského protokolu dokázal, že záujmy zahraničia sú mu prednejšie ako záujmy Slovenska. ĽS Naše Slovensko bude preto v NR SR iniciovať jeho odvolávanie z postu ministra.


Sergej Kozlík,
podpredseda Národnej koalície (NK)

Nemám nijakú dôveru k spôsobu, akým Ministerstvo zahraničných vecí SR rokuje o podmienkach dohody o obnove letísk na Slovensku. Nemám však ani nijakú dôveru k teátru, ktorý SNS, a menovite jej predseda Danko, robia okolo celej záležitosti. Na jednej strane Danko apeluje, aby sa k tejto veci vyjadrili naši partneri v EÚ, na druhej strane, cez ministerstvo obrany riadené nominantom SNS sa nakúpili americké stíhačky za 1,6 miliardy dolárov. Uvedené rozhodnutie, vzhľadom na potrebu technickej pomoci, zácviku pilotov, servisných služieb, vytvorí oveľa väčšiu mieru závislosti Slovenska od USA než príspevok na dobudovanie leteckých základní. Na názor partnerov z EÚ sa pri tomto rozhodnutí nikto nepýtal, naopak, ponuky európskych výrobcov stíhačiek cez výberové konanie neprešli.


Ľuboš Blaha
poslanec NR SR (Smer-SD)

Rezolútne odmietam akékoľvek vojenské základne USA na Slovensku. Nijakí americkí vojaci v špeciálnom režime, nijaké sklady zbraní, nič. Som si istý, že Smer na čele s Robertom Ficom nikdy nedopustí cudzie vojská na našom území. Boli sme to my, kto stiahol vojakov z Iraku. Boli sme to my, kto Američanom odmietol schváliť venezuelského tajtrlíka za prezidenta. Boli sme to my, kto Američanom odmieta uznať Kosovo. My vieme povedať „nie“! Prepáčte, ale nás nikto nemôže obviňovať, že by sme dopustili dohodu, ktorá by tu vytvorila americké základne. Urobím všetko pre to, aby sa nič také neudialo a 105 miliónov od Američanov je mi ukradnutých – nijaké základne tu nebudú, bodka. Kiež by sa nám podarilo zvrátiť aj obchod s americkými stíhačkami, ktorý pripravil rezort obrany – aj tu by bolo dobré zabrať a zastaviť to.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.