ORBÁN: EURÓPA POTREBUJE MIER

Viktor Orbán sa v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a neskôr sa vyjadril, že mu povedal, že „Európa potrebuje mier“. Maďarský premiér vyhlásil, že Maďarsko sa stáva „jedinou krajinou, ktorá dokáže hovoriť s každým“. Počet krajín, ktoré môžu hovoriť s oboma stranami vojny na Ukrajine, sa podľa neho zmenšuje.

Foto SITA/AP
Dátum 06.07.2024

Maďarský premiér Viktor Orbán počas jeho prekvapivej a ostro kritizovanej cesty do Moskvy vyhlásil, že Maďarsko sa stáva „jedinou krajinou, ktorá dokáže hovoriť s každým“. Počet krajín, ktoré môžu hovoriť s oboma stranami vojny na Ukrajine, sa podľa neho zmenšuje. Orbán sa v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a neskôr sa vyjadril, že mu povedal, že „Európa potrebuje mier“. Tiež sa ho spýtal na jeho názor na existujúce mierové plány a či verí tomu, že by mierovým rokovaniam malo predchádzať prímerie.

Vo vyhlásení po stretnutí Putin zopakoval podmienku pre mierové rokovania, aby Ukrajina stiahla vojakov z jej štyroch regiónov. Kyjev a jeho západní spojenci túto požiadavku už skôr odmietli s tým, že je to žiadanie Ukrajiny o to, aby sa stiahla z ukrajinského územia.

Putin tiež zdôraznil, že Rusko neprijme akékoľvek prímerie alebo dočasnú prestávku v bojoch, ktorá by umožnila Ukrajine „kompenzovať straty, preskupiť sa a vyzbrojiť“. S maďarským premiérom tiež diskutoval o bilaterálnych otázkach a názoroch na súčasný stav vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou, ktoré sú na najnižšej úrovni.

Na začiatku stretnutia Putin naznačil, že Orbán prišiel do Moskvy ako zástupca Európskej rady. Viacerí európski lídri a predstavitelia toto tvrdenie popreli a zdôraznili, že Orbán nemá mandát na nič okrem diskusie o bilaterálnych vzťahoch. Maďarsko sa totiž 1. júla ujalo rotujúceho predsedníctva Rady EÚ.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.