ORIGINALITA PO SLOVENSKY

Problém domáceho dizajnu tkvie podľa architektky Anny Králikovej v jeho nedostatočnej propagácii.

Foto JANA BIROŠOVÁ, ARCHÍV
Dátum 31.05.2015

„Mojím poslaním je prinášať úsmev na tváre zákazníkov, ktorí túžia po vysnívanom domove, chcú sa cítiť príjemne vo svojom pracovnom prostredí a hľadajú partnera pre osobný a korektný prístup,“ hovorí sympatická architektka Anna Králiková. 

U nás je veľmi málo dizajnérov, ktorí by sa dokázali presadiť. Ľudia o nich nevedia, a práve preto sme vytvorili projekt designspot.sk.

Hoci len nedávno opustila vysokoškolské lavice, je majiteľkou perspektívnej architektonickej firmy SANNY studio a zakladateľkou portálu designspot.sk, ktorý združuje slovenských a českých dizajnérov. Uvedomuje si, že sa nachádza iba na začiatku svojej cesty, je však plná odhodlania a za svoje najväčšie tromfy považuje hlavu plnú nápadov a jasný cieľ. Mohlo by sa zdať, že dokonalá práca musí byť snom človeka odmalička, v prípade Anny Králikovej však toto klišé neplatí. Od detstva sa aktívne zapájala najmä do mimoškolských aktivít a blízko mala nielen k folklóru či gymnastike, ale predovšetkým k volejbalu, ktorému sa dokonca venovala na profesionálnej úrovni.

www.sannystudio.sk

O architektúre začala uvažovať až na gymnáziu a veľmi tým prekvapila rodinu, ktorá ju však od prvej chvíle podporovala. Už počas štúdia na bratislavskej Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity pracovala v menšej developerskej firme a práve táto cenná skúsenosť bola pre ňu veľkým prínosom do budúcnosti. „V tejto spoločnosti som sa zaoberala takmer všetkým – riešila som architektúru, ale i marketing, ekonomiku a právne záležitosti. Mala som prehľad o fungovaní firmy a keďže som vždy túžila byť strojcom svojho šťastia, po skončení školy som bola presvedčená, že je tá správna chvíľa rozbehnúť vlastné štúdio.“ 

 

Pohár rEvolution
www.designspot.sk, dizajnér: Jakobsen design

Vo februári 2013 tak vznikla jej firma SANNY studio. Pri rozbehu jej pomohla aj účasť v ročnom mentoringovom programe Women entrepreneurship forum. A čo je hlavnou doménou Anny Králikovej? „Sústreďujem sa na interiéry bytov a rodinných domov. Je to práca s ľuďmi a mňa baví spoznávať ich príbehy a vytvárať priestor, v ktorom sa budú cítiť komfortne. Na začiatku preto vždy robím analýzu klienta, vďaka ktorej zistím, čo sa mu páči, k akým farbám a materiálom inklinuje. Určite sa nikomu nesnažím vnútiť svoje predstavy, skôr naopak, vychádzajúc z klientovej predstavy navrhnem funkčný, praktický a zároveň príjemný interiér.“ 

Šanca pre mladých

Jeden z najnovších projektov Anny Králikovej je portál designspot.sk, ktorý zoskupuje mladých slovenských a českých dizajnérov a zároveň plní funkciu internetového obchodu. Myšlienka vytvoriť miesto, kde sa budú mladí dizajnéri združovať a prezentovať, skrsla talentovanej architektke v hlave koncom minulého roka. Mala záujem práve o výrobky slovenských dizajnérov, dopátrať sa k nim však nebolo vôbec jednoduché. „Na Slovensku je veľmi málo dizajnérov, ktorí by sa dokázali presadiť. Problém vidím v tom, že o nich ľudia nevedia, a práve preto sme vytvorili projekt designspot.sk. Chceme, aby ľudia spoznali slovenský dizajn, kupovali si tieto výrobky a podporili ďalšiu tvorbu našich dizajnérov.“ Portál zatiaľ obsahuje originálne kúsky od približne dvadsiatich slovenských a českých výrobcov.

 

Betónové hodiny
www.designspot,sk, dizajnér: Jakub Velinský

Prvou väčšou investíciou do propagácie bola účasť projektu designspot na výstave Nábytok a bývanie 2015, ktorá sa konala v marci tohto roka na Agrokomplexe v Nitre. Slovenský a český dizajn zaznamenal na výstave úspech. „Zastavilo sa pri nás množstvo ľudí a páčilo sa im práve to, že produkty pochádzajú z dielne slovenských a českých dizajnérov.

Ľudí zaujali predovšetkým retro veci - najväčší ohlas mali betónové hodiny, betónové lampy, keramika či detský nábytok, ani jeden z produktov však neostal nepovšimnutý.“ Všetky z vystavovaných výrobkov sú umiestnené na portál designspot.sk a spĺňajú rovnaké kritériá ako tovar v bežných obchodoch. Produkt musí byť viackrát odskúšaný a samozrejmosťou je dvojročná záruka. „Vďaka tomuto projektu sa mnoho dizajnérov posunulo vpred a úspech na výstave ich motivoval k ďalšej tvorbe. Verím, že sa ľudia nezľaknú a dajú šancu domácim produktom, ktoré sú skutočne kvalitné, originálne a najmä naše.“ www.designspot.sk

 

Fotogaléria: Kreslo
www.designspot.sk, dizajnér: Kamila Velinská

 

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.