ORIGINALITA PO SLOVENSKY

Problém domáceho dizajnu tkvie podľa architektky Anny Králikovej v jeho nedostatočnej propagácii

Foto JANA BIROŠOVÁ, ARCHÍV
Dátum 31.05.2015

„Mojím poslaním je prinášať úsmev na tváre zákazníkov, ktorí túžia po vysnívanom domove, chcú sa cítiť príjemne vo svojom pracovnom prostredí a hľadajú partnera pre osobný a korektný prístup,“ hovorí sympatická architektka Anna Králiková. Hoci len nedávno opustila vysokoškolské lavice, je majiteľkou perspektívnej architektonickej firmy SANNY studio a zakladateľkou portálu designspot.sk, ktorý združuje slovenských a českých dizajnérov. Uvedomuje si, že sa nachádza iba na začiatku svojej cesty, je však plná odhodlania a za svoje najväčšie tromfy považuje hlavu plnú nápadov a jasný cieľ.

Na vlastných nohách

Mohlo by sa zdať, že dokonalá práca musí byť snom človeka odmalička, v prípade Anny Králikovej však toto klišé neplatí. Od detstva sa aktívne zapájala najmä do mimoškolských aktivít a blízko mala nielen k folklóru či gymnastike, ale predovšetkým k volejbalu, ktorému sa dokonca venovala na profesionálnej úrovni. O architektúre začala uvažovať až na gymnáziu a veľmi tým prekvapila rodinu, ktorá ju však od prvej chvíle podporovala. Už počas štúdia na bratislavskej Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity pracovala v menšej developerskej firme a práve táto cenná skúsenosť bola pre ňu veľkým prínosom do budúcnosti. „V tejto spoločnosti som sa zaoberala takmer všetkým – riešila som architektúru, ale i marketing, ekonomiku a právne záležitosti. Mala som prehľad o fungovaní firmy a keďže som vždy túžila byť strojcom svojho šťastia, po skončení školy som bola presvedčená, že je tá správna chvíľa rozbehnúť vlastné štúdio.“ Vo februári 2013 tak vznikla jej firma SANNY studio. Pri rozbehu jej pomohla aj účasť v ročnom mentoringovom programe Women entrepreneurship forum. A čo je hlavnou doménou Anny Králikovej? „Sústreďujem sa na interiéry bytov a rodinných domov. Je to práca s ľuďmi a mňa baví spoznávať ich príbehy a vytvárať priestor, v ktorom sa budú cítiť komfortne. Na začiatku preto vždy robím analýzu klienta, vďaka ktorej zistím, čo sa mu páči, k akým farbám a materiálom inklinuje. Určite sa nikomu nesnažím vnútiť svoje predstavy, skôr naopak, vychádzajúc z klientovej predstavy navrhnem funkčný, praktický a zároveň príjemný interiér.“ 

Šanca pre mladých

Jeden z najnovších projektov Anny Králikovej je portál designspot.sk, ktorý zoskupuje mladých slovenských a českých dizajnérov a zároveň plní funkciu internetového obchodu.

U nás je veľmi málo dizajnérov, ktorí by sa dokázali presadiť. Ľudia o nich nevedia, a práve preto sme vytvorili projekt designspot.sk.

Myšlienka vytvoriť miesto, kde sa budú mladí dizajnéri združovať a prezentovať, skrsla talentovanej architektke v hlave koncom minulého roka. Mala záujem práve o výrobky slovenských dizajnérov, dopátrať sa k nim však nebolo vôbec jednoduché. „Na Slovensku je veľmi málo dizajnérov, ktorí by sa dokázali presadiť. Problém vidím v tom, že o nich ľudia nevedia, a práve preto sme vytvorili projekt designspot.sk. Chceme, aby ľudia spoznali slovenský dizajn, kupovali si tieto výrobky a podporili ďalšiu tvorbu našich dizajnérov.“ Portál zatiaľ obsahuje originálne kúsky od približne dvadsiatich slovenských a českých výrobcov. Prvou väčšou investíciou do propagácie bola účasť projektu designspot na výstave Nábytok a bývanie 2015, ktorá sa konala v marci tohto roka na Agrokomplexe v Nitre. Slovenský a český dizajn zaznamenal na výstave úspech. „Zastavilo sa pri nás množstvo ľudí a páčilo sa im práve to, že produkty pochádzajú z dielne slovenských a českých dizajnérov. Ľudí zaujali predovšetkým retro veci - najväčší ohlas mali betónové hodiny, betónové lampy, keramika či detský nábytok, ani jeden z produktov však neostal nepovšimnutý.“ Všetky z vystavovaných výrobkov sú umiestnené na portál designspot.sk a spĺňajú rovnaké kritériá ako tovar v bežných obchodoch. Produkt musí byť viackrát odskúšaný a samozrejmosťou je dvojročná záruka. „Vďaka tomuto projektu sa mnoho dizajnérov posunulo vpred a úspech na výstave ich motivoval k ďalšej tvorbe. Verím, že sa ľudia nezľaknú a dajú šancu domácim produktom, ktoré sú skutočne kvalitné, originálne a najmä naše.“

www.designspot.sk
www.sannystudio.sk

Fotogaléria:

Kreslo
www.designspot.sk, dizajnér: Kamila Velinská

Pohár rEvolution
www.designspot.sk, dizajnér: Jakobsen design

Betónové hodiny
www.designspot,sk, dizajnér: Jakub Velinský

Fotogaléria