PACIENTOM S DEMENCIOU UMOŽNIA V HOLANDSKU EUTANÁZIU

Na vykonanie zákroku stačí písomný súhlas pacienta, je však človek s demenciou schopný rozhodnúť o svojej smrti?

Foto PIXABAY
Dátum 21.04.2020

HAAG 21. apríla (TASR/extraplus.sk) - Najvyšší súd v Holandsku v utorok rozhodol, že lekári môžu vykonať eutanáziu u pacientov s pokročilou demenciou, ak už predtým poskytli písomný súhlas. Informovala o tom agentúra AP.

Holandská asociácia pre eutanáziu (NVVE) toto rozhodnutie privítala a uviedla, že rozsudok pomôže lekárom posilniť a podporiť ich rozhodovanie v prípade vykonávania eutanázie u pacienta s pokročilou demenciou.

Konanie na najvyššom súde sa týkalo prípadu lekára, ktorý v roku 2016 vykonal eutanáziu 74-ročnej žene. Tá s eutanáziou písomne súhlasila. Podľa prokuratúry však existovali isté náznaky, podľa ktorých od vydania písomného súhlasu mohla žena svoje rozhodnutie zmeniť, no pre pokročilé štádium demencie to už urobiť nemohla. Súd rozhodol, že "lekár konal s náležitou starostlivosťou a nie je nemožné ho za to potrestať". 

Prípady eutanázie u ľudí s pokročilou demenciou sú v Holandsku mimoriadne zriedkavé a od roku 2002 bolo vykonaných menej než 20 takýchto zákrokov. Podľa holandských zákonov majú ľudia právo na eutanáziu, ak o to  požiadajú po zvážení, dobrovoľne a ich utrpenie je "neznesiteľné a beznádejné." Pacienti môžu o eutanáziu požiadať písomne v predstihu a špecifikovať presné podmienky, za akých má byť v budúcnosti vykonaná. Lekár vykonávajúci eutanáziu ju musí konzultovať aspoň s jedným ďalším nezávislým lekárom.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.