PANDÉMIU NAJLEPŠIE ZVLÁDLI - ČAPUTOVÁ, KRAJČÍ A MATOVIČ

Súčasná situácia zhoršila psychickú pohodu tretiny Slovákov a viac ako tretiny Čechov

Foto TASR/JAKUB KOTIAN
Dátum 03.05.2020

BRATISLAVA 3. mája (SITA/extraplus.sk)Obavy z koronavírusu na Slovensku mierne opadajú, no aj napriek tomu sa väčšina stále chráni. Od dodržiavania pravidiel upúšťa len 6 % Slovákov.

Na druhej strane podľa prieskumu European National Panels rastie podiel respondentov, ktorí sa priamo alebo nepriamo stretli s ochorením Covid-19, a to vo všetkých krajinách strednej Európy.

Ako situáciu zvláda vláda, hodnotí pozitívne zatiaľ 61 % Čechov aj Slovákov. Najlepšie si v priemere podľa Slovákov vedie prezidentka Zuzana Čaputová. Druhé najvyššie priemerné hodnotenie dosiahol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Nový premiér Igor Matovič sa umiestnil na treťom mieste.

Premiéra Igora Matoviča však najviac ľudí umiestnilo v tomto rebríčku na prvé miesto. Za osobu, ktorá si spomedzi lídrov vládnej koalície v tejto situácii vedie najlepšie, ho považuje až tretina Slovákov.

Súčasná situácia zhoršila psychickú pohodu tretiny Slovákov a viac ako tretiny Čechov. „Na Slovensku kríza dopadá po psychickej stránke predovšetkým na seniorov,“ hovorí riaditeľ Stem/Mark a konateľ European National Panels Jan Tuček.

Tri štvrtiny Čechov a Slovákov, ktorí trávia v dôsledku krízy viac času s partnerom alebo partnerkou, uvádza, že to na ich vzťah nemá žiadny vplyv. Na slovenské páry má viac spoločného času mierne pozitívnejší dopad ako na české páry. Zaujímavé je, že pozitívne hodnotia vplyv spoločného času na vzťah predovšetkým slovenské ženy.

Výskumu National Pandemic Alarm uskutočneného prostredníctvom online dopytovania sa zúčastnilo 1 350 osôb z Česka a 925 osôb zo Slovenska reprezentujúcich všeobecnú populáciu vo veku od 15 rokov. Prieskum monitorujúci nálady a postoje spoločnosti v období pandémie koronavírusu uskutočnila spoločnosť European National Panels.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.