PAŠKA: AK KOLÍKOVÁ NEODSTÚPI, ZODPOVEDNOSŤ PREJDE NA MATOVIČA

Smrť v cele je zlyhanie štátu – komisia je dymová clona. Keď už ani strata ľudského života ministerku Kolíkovú nevyburcuje k zaužívanej politickej kultúre a odlepeniu sa od ministerského kresla, tak politická zodpovednosť za toto zlyhanie štátnej moci automaticky prejde na premiéra.

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 05.01.2021

Nevierohodné vyjadrenia vysokých štátnych funkcionárov (ministrov, aj generálneho prokurátora) zahmlievajúce závažné zistenia o mimoriadnych a nezákonných udalostiach v prešovskej väznici, oprávnene vyvolávajú dojem, že štátna administratíva zametá stopy po nezákonných skutkoch, ktoré viedli k tragickej smrti nedávneho prezidenta Policajného zboru, generála Mgr. Milana Lučanského. Je znepokojujúce, že štátnymi predstaviteľmi zverejňované popisy udalostí neprichádzajú súbežne s predložením jasných dôkazov, ale s časovým odstupom a v modifikáciách, ktoré je len ťažko dôveryhodne spojiť s už uniknutými faktami a písomnosťami (ako napr. lekárska správa), či so stanoviskami nezávislých bezpečnostných expertov, alebo svedectvami rodinných príslušníkov.

Naša verejnosť mala pred nedávnom (v auguste 2020) možnosť vidieť neupravovaný videozáznam z cely na letisku pri Bruseli, ktorý dokumentuje brutálne maniere represívnych zložiek voči zadržiavaným, v tomto prípade belgickej polície voči zosnulému slovenskému občanovi Jozefovi Chovancovi. Rovnako majú byť (v záujme ochrany ľudských práv zadržiavaných) podľa medzinárodných štandardov zaznamenané aj úkony a udalosti z prostredia prešovskej väznice, ktoré by nám teraz mali pomôcť objasniť priebeh sporných udalosti z cely pána generála Lučanského.

V slobodnej demokratickej spoločnosti je neprípustné a neprijateľné, aby vyšetrovacie zložky, či ministerstvo takmer mesiac po prevalení vážneho podozrenia z nátlaku a násilia v cele prešovskej väznice ukrývali pred verejnosťou, nezávislými expertmi a odborníkmi na vyhodnocovanie väzenských konfliktov, ale aj poslancami Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, dôležitú dôkazovú video-dokumentáciu vďaka ktorej by bolo možné preukázateľne objektivizovať spochybňované oficiálne verzie o vzniku ťažkých zranení, ale aj o tragickom úmrtí generála Milana Lučanského.  Zákonite preto vzniká nedôvera voči štátnej moci a bohužiaľ to naozaj začína vyzerať tak, akoby štátna mašinéria z nejakých dôvodov potrebovala získať čas na dopĺňanie, či úpravy ústavných záznamov, manipuláciu s dôkazmi s cieľom zakryť zlyhanie represívnych zložiek v kauze vedúcej ku tragickej smrti.

Nepríjemný pocit nedôvery umocňuje aj ministerkou Kolíkovou zriadená „dymová clona“, t.j. 17 členná, vraj „nezávislá“ komisia, vytvorená a zostavená tak, aby jej väčšina bola z politického spektra ministerky, aby sa o výstupoch z rokovania rozhodovalo len väčšinovým hlasovaním a jej členovia boli o veciach, ktoré sa pri práci v komisii dozvedeli, navyše viazaní mlčanlivosťou. Kolíková vie, že smrť v cele je fatálne zlyhanie štátu, za ktoré musí niesť rezortný predstaviteľ plnú politickú zodpovednosť. Preto si zbabelá ministerka prevažne zo svojich ľudí zriadila takú komisiu, ktorá ju má z tejto zodpovednosti akože vyviniť. 

Zlyhaním práce rezortu spravodlivosti však nezvratne vyhasol ľudský život. A na stole ministerky Kolíkovej teraz leží neodškriepiteľný politický účet za smrť človeka, ktorý bol z rozhodnutia štátnej moci v starostlivosti jej rezortu. Keď už ani strata ľudského života ministerku Kolíkovú nevyburcuje k zaužívanej politickej kultúre a odlepeniu sa od ministerského kresla, tak politická zodpovednosť za toto zlyhanie štátnej moci automaticky prejde na premiéra.

Príspevok uverejnil Jaroslav Paška na Facebooku 4. januára 2021.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.