PAŠKA: RUSOM SA TREBA POĎAKOVAŤ!

Jaroslav Paška: Pobúrený Korčok na tlačovke vykrikoval, že vláda poza jeho chrbát nedoviezla len vakcínu, ale aj „nástroj v hybridnej vojne“,  ktorým voči nám a Európskej únii zákerne útočí Ruská federácia...

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 09.03.2021

Uplynul už takmer týždeň, čo náš minister zahraničných vecí, pán Ivan Korčok, zvolal mimoriadnu tlačovú konferenciu, aby sa dôrazne a verejne dištancoval od vládneho nákupu nedostatkových vakcín proti vírusu SARS-CoV-2. Pobúrený na tlačovke vykrikoval, že vláda poza jeho chrbát nedoviezla len vakcínu, ale aj „NÁSTROJ V HYBRIDNEJ VOJNE“ ktorým voči nám a Európskej únii zákerne útočí Ruská federácia... Svoju nemiestnu konšpiráciu podoprel vyjadrením, že ak by Rusi mali s predajom svojej vakcíny na Slovensko dobré a čestné úmysly, už by požiadali Európsku liekovú agentúru o jej certifikáciu, čo podľa jeho tvrdenia nerobia.

Za predchádzajúcich vlád sme si už zvykli, že v civilizovanom, dobre fungujúcom štáte sa očakáva, že každý vysoký štátny funkcionár formuluje svoje vyjadrenia voči našim zahraničným obchodným partnerom len na základe overených faktov a s primeranou úctou. Minister Korčok má na svojom úrade dostatočne robustný aparát dobre platených úradníkov na to, aby vo svojich OFICIÁLNYCH VEREJNÝCH VYSTÚPENIACH ministra Slovenskej republiky netáral nezmysly a nešíril bludy, nepriateľstvo a nenávisť voči našim významným, dlhoročným zahraničným obchodným partnerom.

Európska agentúra pre lieky (EMA) ešte začiatkom februára 2021 oznámila, že spolupracuje s Národným centrom epidemiológie a mikrobiológie Gamaleya v Rusku, v súvislosti s posudzovaním vakcíny Sputnik V (Gam-COVID-Vac), s cieľom spustenia jej priebežného preskúmavania „ad hoc postupom“, používaným v núdzových situáciách a dňa 4. marca EMA potvrdila, že priala v zmysle jej pokynov vyhotovenú žiadosť výrobcu vakcíny Sputnik V o spustenie procesu registrácie.

Ak teda ruské Národné centrum epidemiológie a mikrobiológie Gamaleya už od 10. februára 2021 v spolupráci s Európskou agentúrou pre lieky (EMA) spracúvalo formálne náležitosti žiadosti na spustenie procedúry “rolling review” (čo reálne znamená predbežné hodnotenie vakcíny pre jej zaregistrovanie), bolo od ministra Korčoka zavádzajúce, choré a neuveriteľne zlomyseľné nielen tvrdiť, že: „JE ZJAVNÉ, ŽE VAKCÍNA CHCE PRÍSŤ NA EURÓPSKY TRH BEZ TOHO ABY BOLA CERTIFIKOVANÁ“, ale aj následne z toho vyvodzovať a na verejnosti šíriť svoje osobné paranoidné blúznenie o Ruskom vedenej hybridnej vojne prostredníctvom vakcíny Sputnik V, proti nám.

Po tomto neopodstatnenom, nedôstojnom a nechutnom verejnom útoku ministra zahraničných vecí na predsedu vlády, aj Ruskú federáciu (ktorá nám dodaním chýbajúcich vakcín poskytla veľmi potrebnú pomoc), sa naša verejnosť právom pýta, čo sa to vlastne v našom štáte deje? Kde sa podievajú univerzálne zásady slušnosti? Prečo sa minister zahraničia tak manifestačne a okázalo v mene premiéra verejne ospravedlňuje Kyjevu za síce nevhodnú, ale len žartovne vyslovenú odpoveď na provokatívnu otázku redaktora jedného malého súkromného rádia? A prečo ten istý minister, už takmer týždeň nenachádza guráž ospravedlniť sa Moskve za jeho agresívne, bezprecedentné hulvátstvo a neodôvodnenú sprostú provokáciu. A našim občanom za obrovskú hanbu, ktorú nám všetkým na medzinárodnej scéne robí, svojim absurdným, nenávistným útokom voči veľkorysému dodávateľovi existenčne dôležitej medicínskej pomoci?

Ľudia už rok strádajú pre koronavírus a u nás, aj po svete umierajú v tisícoch. Preto mnohí vrcholní štátnici pochopili, že si musia v boji s infekciou navzájom pomáhať. A tí kultúrni, civilizovaní štátni predstavitelia a reprezentanti aj sami cítia, že za poskytnutú podporu a pomoc štátu je správne, vhodné a slušné sa aj poďakovať. Pred dvoma dňami sa prezidentka poďakovala Emmanuelovi Macronovi za pomoc s vakcínami, predtým rakúskemu prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi za pomoc ich zdravotníkov. Pred troma dňami premiér poďakoval maďarskému ministrovi Péterovi Szijjártóovi za pomoc pri zabezpečení vakcín Sputnik. Ale, počuli ste prosím nejaké verejné vyjadrenie vďaky za tie dva milióny vakcín Rusku, jeho vláde, či prezidentovi? Ja nie!

Preto je namieste otázka, či sú snáď všetci vrcholní reprezentanti nášho štátu takí nekultúrni „burani“, že nikto z nich nevidí potrebu slušne a verejne vyjadriť vďačnosť Moskve (v mene nás, občanov Slovenskej republiky) za mimoriadne pohotovú pomoc, ktorá nám umožní (po kritickom zlyhaní dodávok Bruselom objednaných amerických a britských vakcín) významne urýchliť záchranu pandémiou ohrozených ľudských životov?

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.