PAVEL: TO, ČO ROBÍ IZRAEL, JE PREDOVŠETKÝM SEBAOBRANA
Situácia na izraelsko-libanonských hraniciach v posledných dňoch eskaluje a medzi krajinami dochádza k silnejúcim prestrelkám. Členovia Hizballáhu boli minulý týždeň cieľom sofistikovaného útoku, pri ktorom explodovali ich pejdžre a vysielačky. Zomrelo asi 37 ľudí a zranenia utrpelo viac ako 3-tisíc osôb.
To, čo aktuálne robí Izrael, je podľa českého prezidenta Petra Pavla predovšetkým sebaobrana. Hoci sa niektoré kroky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua môžu zdať sporné, nemalo by to ovplyvniť vzťah ČR a Izraela. Povedal to počas pracovnej cesty v New Yorku, kde sa zúčastňuje na 79. Valnom zhromaždení OSN, informuje spravodajkyňa TASR.
Na otázku, či Česko neprehodnotí svoj postoj voči Izraelu, prípadne jeho podpore, reagoval Pavel slovami, že na to je nutné vyhodnotiť si fakty. "Fakty sú také, že to, čo robí Izrael, je predovšetkým sebaobrana. Pretože ak ste vystavený útokom, ktoré sú trvalé – a to ako zo strany Hamasu, tak Hizballáhu a tiež Iránskych revolučných gárd - nezostane vám nič iné, než sa brániť a tie spôsoby obrany môžu byť rôzne," povedal český prezident.
Útok, ktorý môže byť podľa Pavla mnohými vnímaný ako jednostranný izraelský útok proti južnému Libanonu, vychádzal podľa jeho slov z jasných spravodajských informácií, na čo sa Hizballáh chystá. "Vyradiť odpaľovacie zariadenia ešte predtým, než vystrelia stovky rakiet na Izrael, je určite rozumnejšie, než riešiť potom dopady rakiet a následné straty na izraelskej strane," myslí si Pavel.
Ak by Česko hodnotilo kroky Netanjahuovej vlády, nemalo by to podľa neho zamieňať za vzťah ČR k Izraelu a k jeho dlhodobej podpore. "Môžeme mať rôzny pohľad na to, čo Benjamin Netanjahu robí, ale nemali by sme na základe niektorých krokov, ktoré nám môžu pripadať ako sporné, odsudzovať alebo ukončovať podporu celému Izraelu," dodal.
Situácia na izraelsko-libanonských hraniciach v posledných dňoch eskaluje a medzi krajinami dochádza k silnejúcim prestrelkám. Členovia Hizballáhu boli minulý týždeň cieľom sofistikovaného útoku, pri ktorom explodovali ich komunikačné zariadenia - pejdžre a vysielačky. Zomrelo najmenej 37 ľudí a zranenia utrpelo viac ako 3000 osôb. Ofenzíva z Libanonu prišla po piatkovom izraelskom nálete v Bejrúte, pri ktorom zahynulo najmenej 45 ľudí vrátane dvoch vysokopostavených členov libanonského hnutia Hizballáh a tiež žien a detí.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.