PAVEL: NEVIDÍM INÉ RIEŠENIE NEŽ ÚSPECH UKRAJINY, ČR V JEJ PODPORE VYTRVÁ

Zelenskyj zdôraznil, že jeho delegácia sa prišla do Prahy predovšetkým poďakovať za podporu, ktorú Česko Ukrajine od začiatku vojny poskytuje. Vyzdvihol tiež, že si všimol množstvo ukrajinských vlajok po ceste z letiska na Pražský hrad, čo ho podľa jeho slov dojalo.

Foto SITA/AP
Dátum 07.07.2023

Český prezident Petr Pavel nevidí iné riešenie vojny na Ukrajine než ukrajinský úspech. Ak by totiž uspelo Rusko, výrazne by to otriaslo aj západnou spoločnosťou, upozornil Pavel vo štvrtok večer po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Prahe. Dodal, že Ukrajina môže s českou pomocou aj naďalej počítať, informuje spravodajkyňa TASR.

„Volodymyr Zelenskyj ani Ukrajina v tom nie sú sami. Môžu počítať s našou ďalšou podporou. Tak, ako sme ich podporovali od začiatku agresie, budeme ich podporovať aj naďalej,“ vyhlásil Pavel. Pripomenul, že od spustenia ruskej invázie vlani vo februári český štátny aj súkromný sektor poskytol Ukrajine pomoc v celkovej hodnote 45 miliárd korún. Vyzdvihol aj iniciatívu Darček pre Putina, v rámci ktorej sa Česi vyzbierali ukrajinskej armáde na tank.

Pavel tiež ocenil odvahu ukrajinského národa a tiež samotného Zelenského, ktorý sa svojimi prebiehajúcimi zahraničnými návštevami snaží získať od partnerov podporu. Podľa českého prezidenta sa ukázalo, že Rusko zďaleka nie je také silné, ako sa Západ snažilo presvedčiť. Pavel tiež pripomenul, že ukrajinský prezident navštívil ČR po 14 rokoch. Poznamenal pritom, že priatelia by sa mali navštevovať častejšie. Zelenskyj je zároveň prvou hlavou štátu, ktorá Pavla v Prahe navštívila od jeho marcovej inaugurácie.

Zelenskyj zdôraznil, že jeho delegácia sa prišla do Prahy predovšetkým poďakovať za podporu, ktorú Česko Ukrajine od začiatku vojny poskytuje. Táto pomoc je podľa jeho slov na Ukrajine citeľná. Obyvateľom Česka sa poďakoval za prijatie ukrajinských utečencov. Vďaku vyjadril aj za poskytnuté zbrane, sankčnú politiku ČR či jej podporu vstupu Ukrajiny do NATO a EÚ.

Vyzdvihol tiež, že si všimol množstvo ukrajinských vlajok po ceste z letiska na Pražský hrad, čo ho podľa jeho slov dojalo. Na otázku o postupe ukrajinskej protiofenzívy odpovedal, že zostáva optimistom. „Ofenzíva nie je rýchla, ale ideme dopredu a necúvame ako Rusko, preto to vnímam pozitívne,“ dodal.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.