PELLEGRINI: MUSÍ MATOVIČ BRAŤ DÔCHODCOM 13. DÔCHODOK?

Seniorov má plné ústa každý koaličný politik, vrátane premiéra, babička sem, deduško tam - a zrazu pri prvej možnej príležitosti im ideme siahnuť na to málo, čím si môžu na konca roka aspoň trochu prilepšiť

Foto TASR
Dátum 16.04.2020

Bývalý premiér Peter Pellegrini sa s terajším predsedom vlády naposledy osobne stretol len pri odovzdávaní Úradu vlády. Ako uviedol v rozhovore pre Pravdu, od odchodu z úradu ho nik nakontaktoval. Nikto sa nepotreboval nič spýtať, ani poznať nejaké historické nuansy. Posledný kontakt Pellegriniho a Matoviča bol pri odovzdávaní Úradu vlády, keď si podávali ruky. ,,V krízovej situácii by som očakával iný prístup, ale v tomto som od pána Matoviča vzhľadom na jeho povahu ani nič iné neočakával", dodal Pellegrini.

Koronavírus je obrovský zásah do ekonomiky, nielen slovenskej, ale aj európskej a svetovej. Podľa bývalého premiéra by boli vhodné skôr jednoduché a plošné opatrenia, ktoré sa automaticky dajú aplikovať bez potreby veľkých papierovačiek a následných kontrol, podobne ako to urobilo Nemecko, Rakúsko alebo iné krajiny. Tie prispeli na mzdu každému zamestnancovi, bez ohľadu na to, či pracuje vo veľkej alebo malej firme. 

"Aj tie najskromnejšie plány na podporu slovenskej ekonomiky sa budú pohybovať vo výške približne siedmich miliárd eur. Je naozaj nevyhnutné pri takomto „rozdávaní“ peňazí zamestnancom, zamestnávateľom i ľuďom bez práce, ušetriť 400 miliónov eur na 13. dôchodku? Seniorov má plné ústa každý koaličný politik, vrátane premiéra, babička sem, deduško tam - a zrazu pri prvej možnej príležitosti im ideme siahnuť na to málo, čím si môžu na konca roka aspoň trochu prilepšiť? Nerobme to, nie je to dobrá cesta" skonštatoval Pellegrini.

"Opatrenia si môžete vymyslieť aké chcete, ale musíte si byť istí, že ich dokážete vykonať," uviedol Pellegrini. Dúfa, že hlavná časť krízy skončí do leta, avšak myslí si, že sa nevrátime okamžite k plnohodnotnému životu. Ak by kríza pokračovala ešte niekoľko mesiacov, zmení sa spotrebiteľské správanie ľudí. 

"Potešilo by ma ako človeka, keby sa spoločnosť zmenila viac k ľudským hodnotám," hovorí. Kríza podľa neho prišla v najnevhodnejšom čase, v čase najväčšieho rozmachu, nízkej nezamestnanosti, ale posledné týždne nám ukázali ako skromne a za menej peňazí sa dá prežiť príjemný život. Ľudia zistili, že toho až tak veľa nepotrebujeme.

"Ak sa nedarí veľkým podnikom, nemôžeme sa dariť ani malým. Je to subdodávateľských proces služieb," dodal na záver Pellegrini.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.