PELLEGRINI ZREJME DO MESIACA OPUSTÍ SMER-SD

Pellegrini: Každou hodinou sa mi zdá, že medzi mnou a predsedom strany Robertom Ficom sú čoraz väčšie názorové rozdiely a naše svety, vrátane vnímania budúcnosti, sa medzi nami vzďaľujú míľovými krokmi. Je fér, aby sa to ďalej nepredlžovalo.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 03.06.2020

BRATISLAVA 3. júna (SITA/extraplus.sk) - Podpredseda Národnej rady SR a opozičnej strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) potvrdil, že najneskôr tento mesiac rozhodne o svojej ďalšej politickej budúcnosti. Na dnešnej tlačovej konferencii v budove NR SR zároveň nevylúčil ani odchod zo Smeru-SD.

„Každou hodinou sa mi zdá, že medzi mnou a predsedom strany Robertom Ficom sú čoraz väčšie názorové rozdiely a naše svety, vrátane vnímania budúcnosti, sa medzi nami vzďaľujú míľovými krokmi. Je fér, aby sa to ďalej nepredlžovalo. Môj odchod zo strany je preto jednou z možných alternatív,“ ozrejmil Pellegrini.

Podpredseda parlamentu sa taktiež vyjadril k novele zákona o prokuratúre. Poslanci Smeru-SD sa podľa jeho slov budú vo výraznej miere zapájať do riadnej diskusie v pléne k tejto novele, ktorú označil za „Lex Lipšic“. „Je to snaha o spolitizovanie prokuratúry, čo je veľmi nebezpečné, obzvlášť pri povahových črtách predsedu vlády a niektorých ministrov. Poslanci našej strany preto k nemu prednesú svoje patričné výhrady,“ uviedol Pellegrini. Za správne zmeny považuje verejný híring kandidátov a rozšírenie možností pe tých, ktorí môžu kandidátov na generálneho prokurátora navrhovať.

O novele zákona o prokuratúre majú poslanci rokovať v rámci ôsmej schôdze. Tá sa začala dnes. Cieľom novely zákona, ktorú do pléna predložili koaliční poslanci Juraj Šeliga (Za ľudí), Alojz Baránik (SaS), Ondrej Dostál (SaS), Milan Vetrák (OĽaNO) a Petra Hajšelová (Sme rodina) je, aby sa o funkciu generálneho prokurátora mohli uchádzať aj osoby, ktoré nie sú prokurátormi. Doteraz sa o túto funkciu mohli uchádzať len prokurátori. Poslanci tiež navrhujú rozšíriť okruh navrhovateľov kandidátov do funkcie. Doteraz mohli návrhy predkladať výlučne poslanci parlamentu. Po novom by tak mohli urobiť aj minister spravodlivosti, Rada prokurátorov SR, verejný ochranca práv, profesijné organizácie právnikov či vedecké inštitúcie pôsobiace v oblasti práva. Voľba generálneho prokurátora by mala byť v parlamente verejná.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Extra plus Vysavač

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.