PESKOV: SITUÁCIA V KOSOVE JE NEBEZPEČNÁ

Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, ktoré však ho stále považuje za svoju provinciu. 

Foto SITA/AP
Dátum 25.09.2023

Novú vlnu napätia v Kosove, kde si potýčky medzi políciou a ozbrojeným komandom v blízkosti hraníc so Srbskom vyžiadali štyri obete, označil v pondelok Kremeľ za "potenciálne nebezpečnú". Informovala o tom agentúra AFP. Incident vyvolal jednu z najzávažnejších eskalácií v Kosove za uplynulé roky a odohral sa po niekoľkých mesiacoch narastajúceho napätia a viaznucich rokovaní medzi vládou v kosovskej Prištine a Belehradom.

"Situácia je tam (v Kosove) veľmi, veľmi napätá a potenciálne nebezpečná," povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že tam existuje "zaujatý postoj voči Srbom". "Fakt, že provokácie bývajú veľmi často organizované proti Srbom, už pre nikoho nie je tajomstvom," tvrdil Peskov.

Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, ktoré však ho stále považuje za svoju provinciu. Z približne 1,8 milióna obyvateľov Kosova je okolo 120.000 Srbov, ktorí žijú najmä na severe. Napätie na severe Kosova rastie niekoľko mesiacov. Situácia sa vyhrotila v máji, keď vláda v Prištine rozhodla o vymenovaní starostov z radov kosovských Albáncov v štyroch obciach so srbskou väčšinou. Pri následných nepokojoch bolo zranených viac ako 30 vojakov mierových síl NATO (KFOR).

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.