PLATFORMA OTVORENÁ KULTÚRA KRITIZUJE ŠIMKOVIČOVEJ VÝROKY NA ADRESU LGBTI

Za Šimkovičovej výroky, ktoré uviedla v rozhovore pre portál Topky.sk, na ňu pred niekoľkými dňami Inštitút ľudských práv podal trestné oznámenie pre podozrenie zo šírenia a podpory rasizmu a antisemitizmu. Ministerka kultúry sa v predmetnom rozhovore vyjadrila, že Európa vymiera, nerodia sa nové deti, pretože tu je pretlak LGBTI.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 10.07.2024

Platforma Otvorená kultúra! sa vymedzila voči výrokom ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Za jej výroky, ktoré uviedla v rozhovore pre portál Topky.sk 3. júla, na ňu pred niekoľkými dňami Inštitút ľudských práv (IĽP) podal trestné oznámenie pre podozrenie zo šírenia a podpory rasizmu a antisemitizmu. Ministerka kultúry sa v predmetnom rozhovore vyjadrila, že Európa vymiera, nerodia sa nové deti, pretože tu je pretlak LGBTI. Šimkovičová dodala, že zvláštne je, že pri „bielej rase“. Platforma Otvorená kultúra! sa ostro ohradila voči útokom na LGBTIQ+ komunitu, i tých o „bielej rase". Pre IĽP vyjadrila platforma v súvislosti s podaným trestným oznámením plnú podporu a vymedzila sa aj voči Šimkovičovej tvrdeniu, že ide o šikanu voči jej osobe. „Naďalej budeme hájiť práva LGBTIQ+ osôb a poskytovať im podporu. Zároveň budeme bojovať proti deštruktívnym krokom MK SR, ako aj proti sociálnym nerovnostiam a systémovému násiliu v spoločnosti," deklaroval tím platformy Otvorená kultúra!.

Výroky šéfky rezortu kultúry považuje platforma za lacný pokus na odvedenie pozornosti od zlyhaní jej ministerstva i samotnej vlády. Na vládny kabinet apelujú, aby odsúdil rodovo podmienené, domáce i sexuálne násilie, a tiež prijal kroky vedúce k ich prevencii a vyvodeniu spravodlivých dôsledkov voči vinníkom. Šimkovičovej aj vláde ako takej pripomínajú, že by sa namiesto šírenia konšpirácií mali zamerať na problémy rodín i jednorodičovských domácností, ako sú sociálna neistota či nedostupnosť bývania. „Čoraz viac rodín odkladá alebo odmieta rodičovstvo aj kvôli klimatickej úzkosti. Spoločenská dôvera – obzvlášť v čase kríz – takisto zásadne ovplyvňuje rozhodnutie o rodičovstve. Namiesto eskalujúcej polarizácie spoločnosti by sa ministerka, ako i predstavitelia a predstaviteľky vládnej moci mali usilovať o zvýšenie dôvery a súdržnosti medzi obyvateľstvom," tvrdí platforma a kritizuje napríklad odmietavý postoj vlády voči Istanbulskému dohovoru.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.