POČAS VIANOC CESTUJE VLAKMI ZSSK DENNE V PRIEMERE STOTISÍC ĽUDÍ

ZSSK vypraví denne priemerne viac ako 1 700 vlakov, z toho 8 IC vlakov, 273 ostatných diaľkových vlakov a 1 442 regionálnych a prímestských spojov. Zastavujú v 705 staniciach a na zastávkach, jazdia na linkách po 2 840 kilometroch železničných tratí na Slovensku.

Foto MAREK LUKÁČ/SITA
Dátum 25.12.2023

Počas vianočných sviatkov cestuje vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) denne v priemere stotisíc ľudí. Aj na Štedrý deň je im k dispozícii zhruba tisíc zamestnancov národného osobného dopravcu. Ako informoval Dominik Drevický z odboru komunikácie ZSSK, rušňovodiči, dispečeri, strojmajstri, posunovači, výhybkári, točniari, ale aj vlakvedúci, pokladníci, pracovníci kontaktného centra či údržby v tento deň vymieňajú slávnostnú atmosféru a pohodu svojho domova za službu verejnosti.

Cestujúci môžu podľa generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva ZSSK Petra Helexu aj 24. decembra cestovať do stoviek staníc a zastávok od Kútov až po Čiernu nad Tisou. „Počas celého Štedrého dňa i štedrej noci bude v službe viac ako tisíc zamestnancov ZSSK,” povedal. Vianoce sú najkrajšími sviatkami roka, všade je väčší pokoj. „Na železnici to však celkom neplatí. Mnohí kolegovia trávia sviatky mimo svojich rodín,” priblížil Helexa.

Rušňovodiči bez ohľadu na sviatok najazdia vlakmi niekoľko stotisíc kilometrov, na celkovú prevádzku spojov dohliadajú dispečeri. „Najväčším želaním dispečerov ZSSK na Štedrý deň je viac ako kedykoľvek inokedy hlavne pokojné počasie. Zimné rozmary počasia nám zamestnancom v prevádzke vedia narobiť starosti,” uviedol dispečer Marek Rácek. Vianoce posledné roky bývajú síce bez chumelíc, ale podľa neho sa aj tak musia mať na pozore. „Stačí totiž málo a situácia v prevádzke sa nám môže rýchlo zmeniť,” upozornil.

Aj vlakvedúci si v tento výnimočný deň plnia svoje pracovné povinnosti a sprevádzajú cestujúcich. „Štedrý deň je veľmi špecifický, ľudia sú akosi milší. S každým výpravcom si zavinšujeme príjemné Vianoce a cestujeme do cieľovej stanice,“ poznamenal vlakvedúci ZSSK Miroslav Čvirk. Niekedy, keď boli vo vlaku dvaja vlakvedúci, podľa neho si spravili v obratovej stanici štedrovečernú večeru. V reštauračných vozňoch si cestujúci môžu dať napríklad tradičnú vianočnú kapustnicu či varené víno. Cez sviatky sú otvorené aj osobné pokladnice, nepretržite budú k dispozícii aj pracovníci ontaktného centra. „Napriek faktu, že ide o jeden z najpokojnejších dni v roku, aj na Štedrý deň vám budú železničiari k službám,” ubezpečil cestujúcich Drevický.

ZSSK vypraví denne priemerne viac ako 1 700 vlakov, z toho 8 IC vlakov, 273 ostatných diaľkových vlakov a 1 442 regionálnych a prímestských spojov. Zastavujú v 705 staniciach a na zastávkach, jazdia na linkách po 2 840 kilometroch železničných tratí na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy SR, ktoré si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Spoločnosť vznikla v roku 2005, je jedným z troch nástupníckych podnikov pôvodne jednotných železníc, popri manažérovi infraštruktúry Železnice SR a nákladnom dopravcovi Železničná spoločnosť Cargo Slovakia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.