PODNET NA TRESTNÉ STÍHANIE

Ponesie Dzurindova vláda za pomáhanie vojnovému zločinu zodpovednosť?

Foto TASR/VLADIMÍR BENKO
Dátum 27.11.2017

Štefan Harabin
sudca Najvyššieho súdu SR

Vláda Slovenskej republiky v zložení Mikuláš Dzurinda – predseda vlády, Eduard Kukan, Brigita Schmögnerová, Gabriel Palacka, István Harna, Ivan Mikloš, Ladislav Pittner, László Miklós, Ľubomír Fogaš, Ľudovít Černák, Mária Machová, Milan Ftáčnik, Milan Kňažko, Pál Csáky, Pavol Hamžík, Pavol Kanis, Peter Magvaši a Tibor Šagát – ministri vlády, v rozpore s Čl. 2 ods. 2, Čl. 86 a Čl. 152 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky a bez viazanosti medzinárodnou zmluvou, v čase mieru, keď Juhoslovanská zväzová republika nebola vo vojnovom stave s USA ani s nijakou z ďalších členských štátov Severoatlantickej aliancie – NATO, na zasadnutí vlády Slovenskej republiky 24. marca a 6. apríla 1999 spoločným konaním v úmysle poskytnúť vojenským silám USA a NATO neoprávnenú výhodu na bombardovanie Juhoslávie, rozhodli o povolení preletov vojenských tankovacích a bombardovacích lietadiel USA a NATO nad územím Slovenskej republiky - s vedomím, že ide o jednostranný, Bezpečnostnou radou OSN ani samotnou OSN neschválený agresívny vojenský útok uvedeného štátu a vojensko-politického zoskupenia štátov NATO na suverénnu republiku Juhoslávie a že bombardovanie zasiahne aj iné, než len vojenské ciele, v dôsledku čoho nevyhnutne budú usmrtení aj nevinní civilní obyvatelia Juhoslávie vrátane detí, žien a starších osôb, k čomu aj prišlo vrátane spôsobenia veľkých materiálnych škôd napadnutej krajine,

TEDA - ako verejní činitelia spoločným konaním v úmysle zadovážiť inému neoprávnený́ prospech prekročili svoju právomoc a činom zadovážili inému značný́ prospech, –  úmyselne odstránili prekážky na usmrtenie iných a tým činom prišlo k úmyselnému usmrteniu viacerých osôb vrátane osôb mladších ako pätnásť rokov,

ČÍM SPÁCHALI - spolupáchateľstvo trestného činu zneužívaním právomoci verejného činiteľa podľa § 9 ods. 2, § 158 ods. 1 písm. b/, 2 písm. a/ Tr. zák., - spolupáchateľstvo pomoci k trestnému činu vraždy podľa § 9 ods. 2, § - 10 ods. 1 písm. c/, § 219 ods. 1, 2 písm. a/, d/ Tr. zák. Na základe vyjadreného, opierajúc sa o predložené dôkazy – najmä na obsah vystúpení poslancov NR SR na jej 11. schôdzi v roku 1999

NAVRHUJEM začať trestné stíhanie vo veci (§ 199 ods. 1 Tr. por.) a po doplnení dokazovania už v prípravnom konaní 1) vyžiadaním nóty USA z 22. marca 1999 a nóty NATO z 23. marca 1999, ktorými sa žiada súhlas resp. povolenie preletov vojenských lietadiel nad územím SR s cieľom vykonania vzdušnej operácie nad územím Juhoslávie a prekladom týchto nót do slovenčiny, 2) zistením, či na rokovaní vlády SR o predmetnej otázke mali všetci členovia vlády – ministri – k dispozícii písomné nóty a ich preklad do slovenčiny u tých, ktorí neovládajú angličtinu, 3) zistením stanoviska Generálneho štábu Armády SR k predmetným nótam, 4) zistením, či toto stanovisko bolo na rokovaní vlády oznámené alebo či zástupca Generálneho štábu Armády SR bol na rokovaní aktívne prítomný́

zistením jeho stanoviska, 5) zistením ich výsluchom ako svedkov, z akého dôvodu nehlasovali za povolenie preletov ministri Ján Čarnogurský a Pavel Koncoš, 6) vyžiadaním správy z príslušnej ambasády (Srbska) o obetiach na životoch (vrátane počtu detí, resp. osôb mladších ako 18 rokov) a spôsobenej materiálnej škode bombardovaním (raketovo-leteckou operáciou) Juhoslávie v čase od 31. marca do 1. júna 1999), 7) preverením tvrdenia bývalého poslanca Engliša o správe agentúry Reuters o prísľube povolenia inkriminovaných preletov nad územím SR Eduardom Kukanom ešte pred rokovaním a rozhodnutím vlády 23. marca 1999 vzniesť v skutkovej vete uvedeným osobám, t. j. býv. predsedovi vlády SR Mikulášovi Dzurindovi a členom vlády, ktorí hlasovali za povolenie preletov s cieľom raketovo-leteckej vzdušnej operácie (t. j. s cieľom bombardovania Juhoslávie), okrem Ladislava Pittnera, ktorý́ zomrel 15. augusta 2008, obvinenie pre trestnú činnosť konkretizovanú v bode V. tohto oznámenia.

ŠTEFAN HARABIN PODAL PODNET NA ZAČATIE TRESTNÉHO KONANIA PROTI VLÁDE SR ZA POVOLENIE PRELETOV BOMBARDÉROV NATO CEZ ÚZEMIE SR BEZ SÚHLASU NR SR. VERÍTE, ŽE DZURINDOVA VLÁDA PONESIE ZA POMÁHANIE VOJNOVÉMU ZLOČINU ZODPOVEDNOSŤ?


Roman Stopka
predseda Práce slovenského národa (PSN)

Bez ľudského úsilia a risku sa pravda dostáva na povrch len veľmi ťažko. Poslanci NR SR spolitizovali právo likvidáciou Mečiarových amnestií, označiac ich za zločinné. Tie sa však ani zďaleka nepriblížili účinkom leteckej operácie proti Juhoslávii, ktoré Dzurindova vláda zefektívnila povolením preletov ponad Slovensko. Očakávaný proces by ukázal, do akej organizácie nás pán Dzurinda zavliekol a rovnako môže ukázať, k čomu nás chce dnešná vládna koalícia BuDaFi nákupom zbraní ešte pevnejšie pripútať. NATO káže vodu, ale pije víno a tých, čo to odhaľujú, označujú za ruských propagátorov. Boj za uskutočnenie tohto procesu bude mať výchovný účinok na verejnosť celej Európy. Som skeptický, lebo dnes má NATO ešte priveľa sily a svetoví neoconi budú všemožne čeliť Harabinovej aktivite. Ale dokedy?


František Škvrnda
vysokoškolský pedagóg (Fakulta medzinárodných vzťahov EU) a bezpečnostný analytik

Štefan Harabin správne apeluje na to, že by sa nemalo zabudnúť ani na vojnové zločiny pri bombardovaní Juhoslávie v roku 1999 a tí, ktorí to umožnili svojim rozhodovaním či iným konaním, by nemali uniknúť spravodlivosti. V súčasných podmienkach sofistikovanej finančno-právno-informačnej diktatúry západných elít, ktorú sa mediálno-politický hlavný prúd už ani nesnaží zakrývať, nie je šanca na to, aby tieto osoby boli právne brané na zodpovednosť. Nepodarilo sa to v USA ani vo Veľkej Británii či inde na Západe a ani u nás nemožno čakať, že budú odsúdení ináč ako len morálne a aj to, žiaľ, iba časťou spoločnosti.


Prof. Štefan Hrušovský
člen občianskeho združenia Rastic

Dzurindova vláda nesie morálnu zodpovednosť už od samého povolenia preletov. O tom, či má aj trestnú zodpovednosť, rozhodne kompetentné konanie. Útoky na Srbsko boli pre Slovensko bolestným pripomenutím neúspešného úsilia o neutralitu Slovenska. Po roku 1989 významní členovia Svetového kongresu Slovákov a aj viacerí slovenskí politici túto myšlienku presadzovali. Išlo o projekt východo-západného pása vojenskej neutrality v Európe, ktorý by zahŕňal vtedy ešte územne suverénne Francúzsko, ďalej neutrálne Švajčiarsko, Rakúsko, Slovensko a Ukrajinu. Vytvorený "mierový pás Európy" by natrvalo znemožňoval pohyb vojsk severojužným smerom. Slovensko a celá Európa potrebuje takéto iniciatívy dnes viac ako kedykoľvek v minulosti.


Marian Kotleba
poslanec NR SR, predseda ĽS Naše Slovensko

ĽS Naše Slovensko ako jediná parlamentná strana odmieta členstvo SR v zločineckom pakte NATO. Bombardovanie Juhoslávie v roku 1999 bolo vykonané bez mandátu OSN a preto sa stalo vojnovým zločinom. Bolo pri ňom zničených mnoho civilných cieľov – škôl, kostolov, ale aj nemocníc - a zabitých takmer päťtisíc civilov. Preto je toto bombardovanie aj zločin proti ľudskosti. Vtedajšia vláda SR vedená premiérom Dzurindom napriek tomu poskytla súčinnosť pri tomto zločine. ĽS Naše Slovensko s potešením víta iniciatívu sudcu Najvyššieho súdu SR JUDr. Štefana Harabina a vzhľadom na jeho odborné kvality veríme, že predmetné trestné oznámenie príslušné orgány náležite prešetria a vinníci budú potrestaní. Avšak vzhľadom na to, že SR dnes nie je právny štát, otázka je, kedy sa tak stane.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.