POKORENÝ

Richard Sulík: „Predseda SNS Andrej Danko prestal blúzniť, ohol chrbát a Robert Fico mu jeho úlety veľkoryso prepáčil “ 

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK, MARTIN BAUMANN
Dátum 30.08.2017

Predseda SNS zrejme dúfal, že premiéra vypovedaním koaličnej zmluvy vystraší natoľko, že v súboji so silnejším partnerom dosiahne bleskové víťazstvo. No rýchlo si uvedomil, že jeho nádej na politický blitzkrieg je márna a uchýlil sa k zákopovej vojne.  Premiér Fico zas už od volieb hovoril o potrebe stabilnej koalície. No zjavne nie za každú cenu. Výsledkom bola čudná vojna, kde hlavní protivníci miesto priamej konfrontácie komunikujú SMS-kami a obežníkmi, kým piate koleso na voze – alebo tretie koleso v koalícii – potichu čaká, ako celé rodeo dopadne.

Plavčan pod paľbou

Prvotnou príčinou nezhôd v tretej Ficovej vláde bolo prerozdeľovanie eurofondov na ministerstve školstva. Rektori univerzít sa v liste, ktorý údajne ani nemal byť zverejnený, sťažovali na to, ako sa naložilo s veľkým balíkom eurofondov v školstve. Médiá a hneď nato opozícia začali už v júli upozorňovať na niektoré podozrivé okolnosti ohľadom rozdeľovania dotácií vo výške 288 miliónov eur v oblasti vedy a výskumu. Pri výzve na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja boli pritom vylúčené projekty vysokých škôl a Slovenskej akadémie vied.

Nesporných marketingových majstrov Fica a Bugára muselo frustrovať aj to, že nepredvídateľný Danko po sebe vždy ešte viac rozmazal aj ten najdrobnejší škandál, do ktorého sa dostal, miesto toho, aby ho elegantne zmyl, ako to majú talent robiť skúsení politici.

Naproti tomu miliónové sumy sa ušli firmám, ktoré pred rokom 2016 nevykonávali nijaký výskum a ich základné imanie nepresahovalo 10-tisíc eur. Do tejto kategórie podľa poslanca SaS Branislava Gröhlinga spadala viac ako polovica víťazných projektov. Niektoré firmy zároveň dlžili štátu na daniach a odvodoch, čo by ich malo automaticky vylúčiť z poberania akýchkoľvek štátnych dotácií. „Každý solídny minister by za takýchto okolností prevzal na seba politickú zodpovednosť a odstúpil z funkcie už len preto, aby sa vyhol podozreniu, že je sám do machinácií zapletený a má v pláne mariť vyšetrovanie. Minister školstva Peter Plavčan však s odstúpením váha a každý deň, čo zostáva vo funkcii, je dňom, v ktorom upadá jeho odborný i morálny kredit,“ vyhlásil Gröhling. Poslanci OĽaNO dávali od začiatku najavo, že sa neuspokoja s hlavou ministra Plavčana a apelovali na premiéra, aby rezort celkovo vyňal spod vplyvu národniarov. Uspokojili by sa s podobným scenárom, aký nastal v roku 2009, keď bolo SNS odňaté ministerstvo životného prostredia.

Ticho pred búrkou

V tejto fáze by však len málokto očakával, že bude situácia okolo predmetného rozdeľovania eurofondov eskalovať až na hranu rozpadu vládnej koalície. Za Plavčana sa postavil Danko a zvyšní koaliční lídri nejavili znaky toho, že by sa ho chystali hodiť cez palubu. „Ak by sa ukázal jeho zlý úmysel či priama korupcia, už by tam nesedel,“ bránil svojho nominanta začiatkom augusta predseda SNS. Plavčan vtedy už vyhodnocovanie výzvy zastavil a okolnosti začala preverovať Národná kriminálna agentúra. Danko k tomu oznámil, že v septembri bude pre vysoké školy vyhlásená súťaž na podporu univerzitných parkov a vedecko-výskumných centier, na ktorej sa už nezúčastnia súkromné firmy. Aj Fico odmietol opozičné požiadavky a chcel počkať na výsledky vyšetrovania. „Korupcia je vážna vec, a keď sa ukáže, že je to pravda, padne hoci aj kráľ Herodes,“ komentoval svoje rozhodnutie podržať ministra. Lídri na tlačovej konferencii po koaličnej rade 3. augusta nevykazovali známky vážnejšieho rozkolu. Bugára zaujímala predovšetkým výstavba rýchlostnej cesty R2, pre ktorú koaličnú radu zvolal. Fico zas chcel dať Plavčanovi čas, aby škandál na svojom ministerstve objasnil. Ten už predtým z jednej tlačovky ušiel po zodpovedaní dvoch otázok s tým, že má ďalší program. A následne uznal za vhodné využiť svoj čas lepšie – na dovolenke. Aj na tej ho však počas prechádzky vystopovali novinári. Dovolenky a PN-ky mali v ďalších udalostiach ešte zohrať významnú úlohu.

Zbraň najťažšieho kalibra

Všetko nasvedčovalo tomu, že sa situácia na čas upokojí. Andrej Danko však znenazdajky vytasil zbraň najťažšieho kalibra a siedmeho augusta vypovedal koaličnú zmluvu. „Dobrá sociálno–ekonomická situácia v roku 2017 ukazuje, že sa musíme zamerať na nové výzvy a priority, ktoré je potrebné premietnuť do koaličnej dohody a nového programového vyhlásenia vlády. Keď sa darí ekonomike štátu, musia to pocítiť aj samotní občania,“ písalo sa vo vyhlásení. To je asi najbližšie, čo k skutočnému odôvodneniu svojho rozhodnutia predseda parlamentu poskytol. Takýto vývoj prišiel ako blesk z jasného neba a ešte čudesnejším ho urobil fakt, že predseda SNS nedokázal cez médiá svojim voličom koherentne vysvetliť, prečo tak učinil. Že má s premiérom dlhšie napäté vzťahy, je pochopiteľné. Dá sa to vysledovať z drobností, ako keď nebol pozvaný na júlové cyrilometodské slávnosti na Devíne. Nesporných marketingových majstrov Fica a Bugára muselo frustrovať aj to, že nepredvídateľný Danko po sebe vždy ešte viac rozmazal aj ten najdrobnejší škandál, do ktorého sa dostal, miesto toho, aby ho elegantne zmyl, ako to majú talent robiť skúsení politici. Šéf národniarov teda navrhol multilaterálne rokovanie s vedením SNS, kde predostrie svoje požiadavky a na ich základe bude vypracovaná nová koaličná zmluva. Prekvapení boli aj v strane Most-Híd. „Je to pre nás prekvapivý krok zo strany Slovenskej národnej strany. Táto vládna koalícia doteraz úspešne plnila svoje programové ciele, preto nerozumieme požiadavkám vyjadrených v liste predsedu SNS,“ písalo sa v ich stanovisku.

Ficov revanš

Fico pred Dankovou ofenzívou nielenže neustúpil, ale naopak, prešiel do protiútoku. No zákopový charakter roztržky sa najprv nezmenil. Či už za tým bola príroda alebo premyslená stratégia, naplánovaná koaličná rada sa jedenásteho augusta nekonala. Pre premiérove zdravotné problémy, ako avizovala jeho hovorkyňa. Krátko nato dal šéf národniarov ešte raz priechod svojej impulzívnosti. Unilaterálne ohlásil nový termín rokovania koaličnej rady. A 14. augusta ho krátko pred jeho plánovaným začiatkom aj jednostranne zrušil. Prostredníctvom SMS správ. No tento dátum nebol na udalosti aj tak skúpy, keďže minister Plavčan sa na tlačovej konferencii naposledy pokúsil kauzu vyjasniť. Bránil sa, že z predmetných zmlúv zatiaľ nebolo vyplatené ani euro. Prezident Kiska oznámil, že ho minister nepresvedčil. Nepresvedčil zrejme ani premiéra, poprípade Roberta Fica presvedčili, aby prestal zaobchádzať s SNS v rukavičkách. O dva dni oznámil, že Plavčan končí. Fraška sa však ku koncu nechýlila. Predseda parlamentu diskutoval s novinármi z .týždňa, keď sa dozvedel o premiérovom rozhodnutí. Tváril sa prekvapene a vyhlásil, že ho Fico podrazil. Béla Bugár však v priamom prenose tvrdil, že je Danko so všetkým oboznámený. Bugár teda buď nehovoril pravdu, alebo Danko zahral pred novinármi trápne divadielko.

Tichá domácnosť

Ani Peter Plavčan nechcel ostať pozadu vo vytváraní atmosféry neštandardnosti. Prezidentovi doručil – päť dní po tom, ako verejne prijal svoj odchod – list, v ktorom Kiskovi oznámil, že k 31. augustu 2017 podáva demisiu na člena vlády SR povereného riadením ministerstva školstva.

Tváril sa prekvapene a vyhlásil, že ho Fico podrazil. Béla Bugár však v priamom prenose tvrdil, že je Danko so všetkým oboznámený. Bugár teda buď nehovoril pravdu, alebo Danko zahral pred novinármi trápne divadielko.

S tým, že by si odstupujúci minister v liste určil dátum, kedy skončí, sa v prezidentskom paláci nestretli ľudia z Kiskovej ani Gašparovičovej administratívy. Koaličná tichá domácnosť sa po oznámení Plavčanovho konca ešte prehĺbila. Dovolenku totiž hneď 16. augusta avizoval Andrej Danko. „Tieto štyri dni budem rozmýšľať,“ oznámil pred odchodom. Dokonca polemizoval s myšlienkou, že by mohol v politike skončiť. Po jeho odchode sa podpredseda SNS Jaroslav Paška pustil do Mosta-Híd. Bugárovi vyčítal, že jeho nominantka Patakyová figurujúca na poste ombudsmanky na svoj úrad vyvesila dúhovú zástavu a verejne podporovala pochod homosexuálnych aktivistov a ich sympatizantov. Bugár vraj pred jej nástupom do funkcie SNS ubezpečoval, že je to kresťansky založená pani so zmyslom pre rodinné hodnoty. „Nie som si istý, Béla, či sa po tomto vulgárnom geste Tvojej nominantky proti čl. 41 Ústavy SR (ale aj našim koaličným dohodám) nájde v klube SNS niekto, kto by ešte podporil nejakého Tvojho kandidáta do akejkoľvek verejnej funkcie,“ odkázal na sociálnej sieti Paška Bugárovi.

Koniec dobrý...

Predseda parlamentu sa v pondelok 21. augusta vrátil z dovolenky, no zrejme si nestihol všetko dostatočne premyslieť, lebo konanie koaličnej rady si vyžiadal na piatok. Jeho zostávajúci dvaja ministri mali medzitým v stredu rokovať s vládou nie osobne, ale písomne prostredníctvom obežníka. Premiér už zatiaľ hovoril zmierlivo o tom, že sa krízu snažia účelovo prehĺbiť médiá. Lídri strán sa nakoniec 25. augusta po období SMS-iek, dovoleniek a obežníkov konečne opäť stretli. Z ich vystupovania na spoločnej tlačovke po rokovaní bolo jasné, že je kríza zažehnaná. O Dankových návrhoch na zmenu koaličnej zmluvy sa malo diskutovať. Premiér partnerov chválil za konštruktívne rokovanie. „Keby medzi nami nefungovala chémia a ľudskosť, nemohla by táto vláda fungovať,“ preniesol zas predseda SNS. Odmietol, že by za odvolanie Petra Plavčana na revanš požadoval hlavu ministra Richtera, ktorého ešte 16. augusta kritizovala jeho poslankyňa Kuciaňová za kauzu okolo resocializačného zariadenia Čistý deň. Na odvolávanie Richtera a Kaliňáka sa i tak chystá v parlamente SaS. Na veľké zmierenie sa predseda liberálov celkovo nepozerá idealisticky. „Predseda SNS Andrej Danko prestal blúzniť, ohol chrbát a Robert Fico mu jeho úlety veľkoryso prepáčil,“ interpretoval situáciu Richard Sulík. Nech už je to akokoľvek, celá kríza sa nápadne podobá na skrotenie predchádzajúceho predsedu SNS Jána Slotu po škandále s emisiami. Akékoľvek ústupky si nakoniec Andrej Danko vydobyje, po melodráme posledných týždňov vyzerá ako porazený.

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.