POLITICKÁ ÚDERKA V AKCII

Dnes je na muške Mizík, zajtra sa bude zdať tým pri moci priostrý aj Kollár alebo Krajniak

Foto archív
Dátum 30.05.2017

Historická skúsenosť nás naučila dávať si pozor na každého, kto je v mene vznešených ideálov ochotný z pozície moci preventívne siahnuť na slobodu hocikomu, kto sa prehreší nie činom, ale len myšlienkou a slovom. Po takmer troch dekádach parlamentnej demokracie je prirodzené očakávať, že zovretie štátu bude v oblasti osobných a politických práv povoľovať. Opak je však pravdou. Zdá sa, že vplyvné osobnosti na čele s ministerkou Žitňanskou dnes robia všetko pre to, aby možnosť slobodne sa vyjadrovať čo najviac okresali. Otázka znie, či je ĽŠ Naše Slovensko naozaj skutočným a konečným cieľom útoku, alebo len vhodnou zámienkou na upevnenie moci vybraného okruhu osôb.

Nebezpečný trend

Typickým znakom autoritárskeho režimu je potreba vymedziť si vnútorného aj vonkajšieho nepriateľa, proti ktorému môže potom štátna moc mobilizovať populáciu. Hrozba zosobnená týmto arbitrárne stanoveným – no pritom často nejasne definovaným – nepriateľom je pre autoritársky režim užitočná z viacerých stránok.

Dnes je na muške Mizík, zajtra sa bude zdať tým pri moci priostrý aj Kollár alebo Krajniak, pozajtra už možno budeme žiť v krajine, kde sa každé odbočenie od protežovanej ideológie bude považovať za prejav nenávisti.

V prvom rade si môže upevniť moc zavádzaním reštriktívnych opatrení proti vybranej skupine obyvateľov v mene boja proti negatívnemu atribútu, ktorý im je prisúdený, a držať nespokojné hlasy v šachu hrozbou obvinenia z vágne definovaného ideozločinu. Po druhé, propagandou generovaná hystéria zameraná proti dezignovaným zloduchom skvele odvádza pozornosť od vnútorných problémov, akým je napríklad korupcia. Kedysi sa viedla honba na panslávov a cárskych špiónov, cez druhú svetovú vojnu boli nepriateľmi židia a agenti Spojencov, pre komunistov zas kapitalistickí vykorisťovatelia a západní diverzanti. Dnes úlohu vnútornej hrozby plnia tzv. extrémisti a zvonku nás má ohrozovať s nimi spriaznené Rusko. Aspoň taký obraz vytvárajú médiá, tretí sektor a v čoraz väčšej miere aj jednotlivé zložky štátnej moci.

Razie a tresty

Už dávnejšie sme v Extra plus upozorňovali na snahu spolitizovať Národnú kriminálnu agentúru a vytvoriť v jej rámci akúsi ideopolíciu. Policajná razia v kancelárii poslanca Mizíka je teda prirodzeným vyústením dlhodobého vplyvu tvrdých ideológov zo sféry ľudskoprávnych mimovládok na ministerstvo spravodlivosti a rezort vnútra. 

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.