POĽSKÁ PROKURATÚRA VYŠETRUJE SUDCU, KTORÝ UŠIEL DO BIELORUSKA

Poľský sudca Tomasz Szmydt údajne apeloval na dlhoročného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby mu poskytol ochranu, a povedal, že Bielorusko považuje za „krajinu s veľkým potenciálom“ vedenú „veľmi múdrym vodcom“ a za miesto, kde „môžete pokojne žiť“.

Foto FACEBOOK
Dátum 07.05.2024

Poľská prokuratúra začala v pondelok vyšetrovanie po tom, čo poľský sudca utiekol do autokratického štátu Bielorusko a požiadal tam o ochranu. Národná prokuratúra uviedla, že preveruje podozrenia, že sudca konal v mene cudzej spravodajskej služby. Podľa bieloruských štátnych médií sudca Tomasz Szmydt povedal novinárom v Minsku, bieloruskej metropole, že bol nútený opustiť Poľsko pre nezhody so súčasnými úradmi.

Proeurópska vláda premiéra Donalda Tuska prevzala moc v decembri s prísľubom obnoviť demokratické normy po ôsmich rokoch vládnutia pravicovej strany Právo a spravodlivosť. Tá bola pri moci v rokoch 2015 až 2023 a vykonala sériu zmien v súdnom systéme, ktoré dali strane väčšiu moc nad súdmi a súdnymi orgánmi. To narušilo demokratickú deľbu moci a viedlo k sporu s Európskou úniou.

Szmydt, sudca provinčného správneho súdu vo Varšave, sa preslávil v roku 2019, keď sa so svojou vtedajšou manželkou zapojil do online ohováracej kampane proti sudcom, ktorí kritizujú zmeny v súdnictve vykonané vtedajšou vládnou stranou. Szmydt údajne apeloval na dlhoročného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby mu poskytol ochranu, a povedal, že Bielorusko považuje za „krajinu s veľkým potenciálom“ vedenú „veľmi múdrym vodcom“ a za miesto, kde „môžete pokojne žiť“.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.