POPLATKY NA URGENTOCH A POHOTOVOSTIACH SA ZVÝŠIA

Výška poplatkov za neodôvodnené zneužívanie ambulantných pohotovostí či urgentov nemocníc by sa mala zvýšiť približne 2,5-násobne. Výška poplatku by tak na pohotovostiach bola päť eur a na urgentoch 25 eur.

Foto PIXABAY/ilUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 09.08.2023

Poplatky na urgentoch a ambulantných pohotovostiach by sa mali zvýšiť. Zhodli sa na tom zástupcovia ambulancií a nemocníc počas utorkového okrúhleho stola na pôde rezortu zdravotníctva. Konsenzus našli aj v otázke skrátenia ordinačných hodín ambulantných pohotovostných služieb (APS) pre deti. Po rokovaní o tom informoval minister zdravotníctva Michal Palkovič. Zmeny ešte musí odobriť parlament. 

Zástupcovia odborných spoločností sa podľa ministra zhodli na súbore opatrení, ktoré majú pomôcť stabilizovať ambulantnú sféru a súčasne podporiť nemocnice. "Najprv ho prerokujeme s premiérom a následné kroky budeme iniciovať v legislatívnom konaní, tak ako je nutné," ozrejmil.

Ordinačné hodiny APS by sa mali podľa návrhu od roku 2024 skrátiť z 22.00 h na 20.00 h. Výška poplatkov za neodôvodnené zneužívanie ambulantných pohotovostí či urgentov nemocníc by sa mala zvýšiť približne 2,5-násobne. Výška poplatku by tak na pohotovostiach bola päť eur a na urgentoch 25 eur.

Zefektívniť by sa mala aj dostupnosť pediatrických ambulancií a to tak, že budú musieť fungovať sedem hodín denne, päť dní v týždni. V súvislosti s avizovanou konsolidáciou ambulantných detských pohotovostí sa odborníci zhodli na potrebe ich presunu bližšie k nemocniciam i na podmienke, že na pohotovosti musí slúžiť aspoň 15 lekárov. Nutné je tiež podľa nich zvýšiť paušálne úhrady za poskytovanie zdravotnej starostlivosti na pohotovostiach, o čom chce rezort hovoriť aj so zdravotnými poisťovňami.

Okrem iného sa odborníci zhodli napríklad na podpore vzniku nových ambulancií či potrebe posilniť kompetencie administratívnych pracovníkov, sestier i lekárov. Dôležité je tiež podľa nich vzdelávanie laickej verejnosti v tom, kedy treba navštíviť ambulantnú pohotovosť či urgent. 

Odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Elena Prokopová aj šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko vyzvali poslancov, aby navrhované zmeny legislatívne podporili.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.