POSLANCI DNES BUDÚ SCHVAĽOVAŤ PRÍTOMNOSŤ AMERICKÝCH VOJAKOV NA SLOVENSKU

Vojaci by mali na Slovensku pôsobiť 36 mesiacov a ich hlavnou náplňou práce bude zabezpečenie výcviku a poradenstva pre ozbrojené sily Slovenskej republiky.

Foto Archív
Dátum 17.09.2020

BRATISLAVA 17. septembra (SITA/extraplus.sk) - Poslanci Národnej rady SR (NR SR) budú dnes počas 12. schôdze schvaľovať prítomnosť amerických vojakov na území Slovenska či zahraničnú a európsku politiku Slovenska v roku 2020. Druhý rokovací deň sa začína o 09:00.

Členovia zákonodarného orgánu dnes budú rokovať aj o novele zákona od ministerstva vnútra, ktorej hlavným cieľom je posilnenie mechanizmu zavedeného na predchádzanie legalizácii príjmu z trestnej činnosti a financovaniu terorizmu v rámci Európskej únie. „S ohľadom na riziká, ktoré predstavujú virtuálne meny, navrhuje sa medzi povinné osoby zaradiť subjekty poskytujúce služby spojené s virtuálnymi menami, pričom podmienkou poskytovania uvedených služieb bude získanie živnostenského oprávnenia," píše predkladateľ. Za týmto účelom navrhuje doplniť definíciu virtuálnej meny, poskytovateľa služieb peňaženky virtuálnej meny a poskytovateľa služieb zmenárne virtuálnej meny.

Plénum bude zároveň vyslovovať súhlas s prítomnosťou štyroch amerických vojakov na území Slovenska. Ich prítomnosť na slovenskom území schválila vláda v polovici augusta. Vojaci by mali na Slovensku pôsobiť 36 mesiacov a ich hlavnou náplňou práce bude zabezpečenie výcviku a poradenstva pre ozbrojené sily Slovenskej republiky.

Poslanci by mali taktiež vziať na vedomie zahraničnú a európsku politiku Slovenska v roku 2020. Predkladateľom návrhu je ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR). Dokument reflektuje mimoriadnu situáciu v medzinárodných vzťahoch spôsobenú vplyvom globálnej pandémie. Slovenská republika sa v ňom zaväzuje naďalej presadzovať jasné smerovanie a posilnenie európskych a transatlantických vzťahov, podporovať multilaterálne riešenia globálnych problémov v rámci Organizácie Spojených národov (OSN) a rozvíjať priateľské vzťahy so štátmi v súlade s princípmi Charty OSN. „Dokument zároveň charakterizuje ťažiskové body pôsobenia zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky, na ktorej výkone sa podieľajú aj ďalšie rezorty a ústredné orgány štátnej správy za koordinácie rezortu zahraničia," píše sa v materiáli.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.