POSLANCI ODOBRILI ŽILINKOVU VÝROČNÚ SPRÁVU, NA HLASOVANIE O LIPŠICOVEJ SPRÁVE NEPRIŠLI

Plénu sa ani na dvakrát nepodarilo vziať na vedomie správu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry za rok 2020. Krátko predtým však zákonodarcovia odsúhlasili správu generálneho prokurátora Maroša Žilinku o činnosti prokuratúry v roku 2020.

Foto SITA/Branislav Bibel
Dátum 05.10.2021

Národná rada SR (NR SR) nie je uznášaniaschopná, predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) preto prerušil rokovanie 40. schôdze do 14:00. Plénu sa ani na dvakrát nepodarilo vziať na vedomie správu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) za rok 2020. Na hlasovaní sa prezentovalo iba 73 poslancov, pričom potrebná bola účasť nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov NR SR, teda minimálne 76. Krátko predtým vzali zákonodarcovia na vedomie správu generálneho prokurátora Maroša Žilinku o činnosti prokuratúry v roku 2020.

„Nie sme uznášaniaschopní, a to ešte hnutie Sme rodina ani neodišlo z vládnej koalície," reagoval predseda parlamentu Kollár.

Parlament nebol schopný prijať výročnú správu špeciálneho prokurátora Daniel Lipšica, pretože viacerí poslanci vládnej koalície mali plánované zahraničné pracovné cesty a nerátalo sa s tým, že aktuálna schôdza bude ešte pokračovať. Pre agentúru SITA takto vysvetlila nedostatok zákonodarcov vládnej koalície v pléne parlamentu poslankyňa klubu Sloboda a Solidarita (SaS) Vladimíra Marcinková. 

„Je to smutné, že nás bolo málo, ale harmonogram národnej rady predpokladal koniec schôdze minulý týždeň v piatok. Mnohí kolegovia majú zahraničné pracovné cesty, ktoré nikto nevedel predvídať, že budú v čase pokračujúcej schôdze,“ uviedla Marcinková. Podľa nej v žiadnom prípade nejde o menšinovú podporu parlamentu pre špeciálneho prokurátora Lipšica, „ale o veľmi zdĺhavú chôdzu, ktorá sa mala skončiť a na základe toho si my plánujeme zahraničné pracovné cesty“. Na otázku, či popoludní bude mať koalícia dostatok poslancov k dispozícii, aby Lipšicovu správu parlament prijal, poslankyňa odpovedala, že „uvidíme.“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.