POSLUŠNÉ SLOVENSKO ZOŽALO POCHALU AMERIKY

Americký magazín chváli tri piliere úspechu Slovenska v boji s pandémiou koronavírusu, chváli vedenie štátu i občanov za poctivé nosenie rúšok

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 14.05.2020

BRATISLAVA 14. mája (webnoviny.sk/extraplus.sk) - Pre mnohé krajiny sa Slovensko stalo vzorom v potláčaní šírenia nového koronavírusu. Zareagovali sme rýchlo a efektívne – už v marci, teda na začiatku vypuknutia pandémie, sme do desiatich dní od potvrdenia prvého prípadu pristúpili k „lockdownu“. Uzavreli sme hranice, školy, reštaurácie a na tváre sme si všetci vrátane čelných politikov nasadili rúška, ktorých nosenie sa stalo povinné, píše o nás americký magazín The Atlantic. Sme krajinou s najnižšou mierou úmrtnosti na Covid-19 v Európe, píšu o nás Američania. Nízky ostáva aj počet novo zaznamenaných prípadov.

Magazín predpokladá, že po skončení pandémie bude Slovensko jednou z krajín, ktoré nad koronavírusom úspešne zvíťazili. Na opačnom konci budú Spojené štáty americké, ktoré pandémia ťažko zasiahla. Podľa The Atlantic nám k úspechu pomohli najmä tri faktory. V prom rade vedenie krajiny vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej, ktoré na rozdiel od lídrov iných krajín začalo na verejnosti nosiť ochranné rúška a rukavice.

Druhým faktorom bolo, že sme sa stali pioniermi v povinnom nosení rúšok. Zo zvyku sme urobili nariadenie platné v celej krajine ešte v čase, keď bola účinnosť rúšok sporná a ich nosenie nebolo v mnohých iných krajinách zavedené.

Posledným faktorom úspechu bolo uzamknutie krajiny. Situácia v Taliansku a obavy z kolapsu zdravotného systému boli pre Slovensko včasným varovaním.

Vďaka týmto trom pilierom úspechu sa krajina môže opäť vracať do normálu. Slovensko otvára obchody, ubytovacie zariadenia či terasy reštaurácií.

 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.