POSTAVENIE ODBOROV NA SLOVENSKU BUDE ZNOVU SILNEJŠIE

Minister práce Erik Tomáš sa v stredu vyjadril, že dal pokyn Inšpektorátu práce, aby preveril konanie spoločnosti Dell, ktorá prepustila viacerých členov svojej odborovej organizácie Technologies Unions Slovakia.

Foto sita/alexandra čunderlíková
Dátum 13.03.2024

Postavenie odborov bude mať opäť silnejšiu pozíciu. Ako totiž v stredu uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš, aj v programovom vyhlásení vlády je uvedené, že vláda chce posilniť postavenie odborov. „Sme v komunikácii s Konfederáciou odborových zväzov, legislatívu pripravujeme ale predstavíme ju až keď pôjde do legislatívneho procesu a keď ju prerokujeme na tripartite,“ dodal Tomáš.

Reagoval tak na rozhodnutie spoločnosti Dell, ktorá prepustila viacerých členov svojej odborovej organizácie Technologies Unions Slovakia, vrátane jej zakladateľa a predsedu Daniela Andráška. Ten poukazoval na konkrétne podmienky v IT oblasti, ktoré roky nikto neriešil. „Odmenou mu bolo doručenie výpovede z organizačných dôvodov a to aj napriek tomu, že muselo byť Dellu jasné, že tento postup je v absolútnom rozpore so slovenským Zákonníkom práce nakoľko predsedu odborov je možné prepustiť až potom, čo takéto prepustenie schvália odbory samotné,“ uvádza odborová organizácia Technologies Unions Slovakia. Nesúhlasné stanoviská s prepustením vyjadrili aj ďalšie dva subjekty, ktorým podlieha výpoveď zo strany zamestnávateľa pre Daniela Andráška a to European Works Council a Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, nakoľko je D. Andráško ťažko zdravotne postihnutý.

„S nevôľou sledujeme u Vás prebiehajúci proces a kroky Vašej spoločnosti voči odborovej organizácii Technologies Unions Slovakia, ktoré výrazným spôsobom zasahujú do postavenia a práv zamestnancov i ich súkromných životov. Ostro odsudzujeme Vaše aktuálne konanie vedúce k postupnému ukončovaniu pracovných pomerov s funkcionármi tejto základnej odborovej organizácie v snahe obmedziť pôsobenie odborov. Vo Vašom konaní vidíme skôr praktiky zastrašovania a manipulácie voči zamestnancom,“ uvádza v otvorenom liste pre spoločnosť Dell prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová. Ako tiež uvádza, KOZ SR protestuje proti aktivitám firmy zameraným voči predstaviteľom odborovej organizácie a vyjadruje plnú podporu a solidaritu nielen prepusteným odborárom, ale aj všetkým zamestnancom Dell v ich spravodlivom zápase za svoje práva a za slušné pracovné a mzdové podmienky.

Minister práce Erik Tomáš sa v stredu vyjadril, že dal pokyn Inšpektorátu práce, aby preveril konanie spoločnosti Dell.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.