PO(S)TUPNÁ LIKVIDÁCIA ŠTÁTNOSTI

Slovensko je nielen v klinickej smrti demokracie, ale aj v protokolárnej mizérii.

Foto TASR/AP
Dátum 01.07.2022

Všimli ste si dianie počas návštevy prvej dámy USA Jill Bidenovej v Slovenskej republike? Dlho avizovaná ďakovná návšteva manželky amerického prezidenta sa začala 7. mája 2022 popoludní v Bratislave na Námestí SNP. Poviete si nič zvláštne, veď aj všetky ostatné zahraničné návštevy tam zavítajú... Nemohli ste však prehliadnuť, že madam Bidenová sa poklonila a položila veniec k pamätníku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nikomu z desiatok „žurnalistov“ neprekážalo, že prominentná návštevníčka ostala po celý čas otočená chrbtom k súsošiu pamätníka SNP v našom hlavnom meste. A to práve v období štátneho sviatku, pripomínajúceho oslobodenie a víťazstvo nad fašizmom. Čerešničkou na transatlantickej torte vďaky bolo stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou 9. mája – teda v Deň víťazstva nad fašizmom. Na kladenie vencov k pomníkom 742 padlým ruským, ukrajinským, rumunským či bulharským osloboditeľom Bratislavy na Slavíne, Námestí SNP, Malom Slavíne v lesoch nad Račou, Námestí Eugena Suchoňa, dunajskom nábreží, Lamačskej ceste, vo Vajnoroch ani pod kopcom Sandberg v Devínskej Novej Vsi nemali dámy (zrejme popri rozhovoroch o móde) už čas... Veď bolo treba poklábosiť o skvelej Hanečkovej temnej krinolíne so širokánskym bielym lemom okolo pliec manekýnky z Grasalkovičovho paláca, ktorú mala večer predtým počas odovzdávania najvyšších štátnych vyznamenaní. Zlé jazyky tvrdia, že prezidentka so svojím tímom venovala outfitu viac času ako výberu 25 mien ocenených osobností... Slovensko je – žiaľ – nielen v klinickej smrti demokracie, no tiež v mizérii protokolárnej.

Garnitúra dúhových neoliberálov

Nie je náhoda, že štátne vyznamenania odovzdala Zuzana Čaputová už dva roky po sebe v náhradnom termíne. Len aby to nebolo 1. januára – na výročie vzniku Slovenskej republiky! Ale tento termín je predsa uvedený v Zákone č. 522/2008 Z. z. o vyznamenaniach SR. Garnitúra dúhových neoliberálov, okupujúcich sídlo prezidenta republiky, tým dáva jasne najavo vzťah k slovenskej štátnosti. Najvyššie štátne vyznamenania hocikedy a hocikde si môže zmyslieť akurát tak panovník nejakého kráľovstva. Je síce pravda, že Zuzana Čaputová sa oblečením, účesmi a symbolikou často štylizuje takmer do podoby osvietenej uhorskej panovníčky Márie Terézie, no vo všetkom je od nej vzdialená ako Dunaj od Volgy.

„Problém je v tom, že Slovenská republika nemá oficiálne vypracovaný, schválený a rešpektovaný štátny protokol“ – upozorňuje expert na protokol Jarolím Antal. Všade inde – okrem Slovenska – je známe, že zahraničné návštevy či spoločné stretnutia potentátov, štátnikov a politikov sa riadia diplomatickým protokolom. „Máme predsa Zákon o štátnych vyznamenaniach aj Zákon o štátnych symboloch a ich porušovanie či nedodržiavanie by malo byť trestné a trestané. Čo však chceme, ak ich prvá porušuje prezidentka? Najvyššie štátne vyznamenania sa nemajú čo odovzdávať v Slovenskej filharmónii, v ktorej dominuje nesprávny štátny znak (líniou štítu pripomínajúci symbol vojnového Slovenského štátu). Najvyššie vyznamenania SR sa majú odovzdávať v exkluzívnych reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu alebo v Sieni ústavy. A nie je to žiadna televízna šou, ktorú moderuje hovorca Martin Strižinec. Je to ústavný akt, ktorý má predpisovo uvádzať kancelár hlavy štátu,“ tvrdí Antal.

Podržbalónik Riško

Kto si myslel alebo dúfal, že „podržbalónik Riško“, ovplyvňujúci politiku raňajkami u Mariana Kočnera, a ktorý sa ešte v roku 2010 ako predseda parlamentu protokolárne blysol krátkymi rukávmi a svetlými nohavicami medzi protokolárne odetými veľvyslancami, už z krátkych nohavíc vyrástol – veľmi sa zmýlil. V opakovanej pozícii ministra hospodárstva a rozbíjača vlastnej vlády Sulík štátny protokol v roku 2022 kreatívne rozvinul a vytiahol až do výšok Eiffelovej veže, ktorú v roku 1889 postavili v Paríži pre Svetovú výstavu. Na tej tohtoročnej Expo Dubaj ministra hospodárstva slovenskej vlády osvietil agentúrny duch svätý komerčný s jeho marihuanovými kamarátmi. Na Slovensko pozval pofidérnych nemeckých milionárov Geissenovcov, aby sa so slovenskými bedármi podelili o Ťažký život milionárov... V časoch, keď sa Slovensko zmieta v najväčšej hospodárskej, energetickej, migračnej a sociálnej kríze, keď sa Matovičova štvorkoalícia divadelne opäť (už koľký raz?!) „na smrť“ hádala o kompenzáciách najchudobnejším vrstvám obyvateľstva počas drastického zdražovania i rekordnej inflácie! Proti Sulíkovmu gustu žiaden dišputát, nech si domov pozve, koho len chce. No on pozval Geissenovcov na návštevu Slovenskej republiky. Ako všetky štátnické návštevy ich povodil po centre Bratislavy aj po Devíne. A spolu s poslankyňou Janou Bittó Cigánikovou ich uviedli nielen na Bratislavský hrad, no tiež do slovenského parlamentu!

Ponižovanie národnej hrdosti

Ruskí vedci v spolupráci so CIA vytvorili v roku 2013 model Európy, ktorý zodpovedal predpokladanému vývoju. Už podľa neho to vyzeralo, že krajiny čaká veľa teritoriálnych zmien. Viacero štátov malo prísť v roku 2023 o časti svojho územia. Slovensko tiež, no nie o príliš veľké. Zo západu nám susedia Česi mali (podľa vtedajšej mapy) odkrojiť pár kilometrov vrátane Skalice či Holíča. Na juhovýchode nám zase malo ubudnúť niekoľko kilometrov pod Košicami, ktoré by pripadli Maďarsku. Po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine sa už teraz – na jar roku 2022 – objavila úplne iná mapa istého srbského politika, predpokladajúca zrušenie Trianonu a nové porciovanie Európy po skončení vojny Západu proti Rusku na území Ukrajiny. Vychádza z toho, že táto vojna nebude mať ani jasného víťaza, ani porazeného. No malé aj stredné „nevýznamné“ krajiny budú mať opäť smolu... Naše Slovensko by ste na jeho mape Európy darmo hľadali. Status konšpiračnej teórie však osvedčí len blízka budúcnosť. Prečo to však spomínam? Lebo ako žijúci aktér tvorby a dosiahnutia slovenskej štátnosti v roku 1993 sa o to môžem, ale aj musím zaujímať.

Umenšovanie zvrchovanosti, ponižovanie národnej hrdosti, vzťahu k tradíciám, ku kultúrnym hodnotám Slovákov je znepokojujúce. Aj takými hlúpymi krokmi a porušovaním zákonov najvyššími ústavnými činiteľmi, ako je protizákonné a neprotokolárne odovzdávanie štátnych vyznamenaní s prvkami televíznej zábavy, šoubiznisová prezentácia nemeckých zbohatlíkov s umrlčou lebkou v parlamente či príhovor ukrajinského komika v prezidentskom kresle v hnedom tričku, ako sme videli 10. mája 2022. Napriek parlamentom schválenému zákazu prezentácie v rokovacej sále NR SR.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.