POVINNÁ ŠTÁTNA KARANTÉNA PLATÍ LEN NA CYPRE A NA SLOVENSKU

V krajinách Európy, v ktorých je karanténa po vstupe do krajiny povinná, prevažuje povinnosť samoizolácie buď v mieste bydliska, alebo nahláseného pobytu.

Foto 
Dátum 12.05.2020

BRATISLAVA 12. mája (SITA/extraplus.sk) - Z analýzy, ktorú vypracoval na základe stránok vlád krajín v Európe, napríklad vyplynulo, že v krajinách ako Dánsko, Holandsko, Portugalsko či Veľká Británia platí domáca karanténa ako odporúčanie. Slovensko tak patrí ku krajinám s najprísnejšími opatreniami.

Vďaka analýze Kazda zistil, že najčastejšie sa vlády rozhodli, aby ľudia prichádzajúci domov zo zahraničia išli do štrnásťdňovej kontrolovanej karantény podľa vlastného výberu.

Buď ju teda strávia doma alebo na adrese, ktorú udajú úradom. Následne, po absolvovaní testu na Covid-19 s negatívnym výsledkom, mohli karanténu opustiť.

„Povinná karanténa v štátom určených zariadeniach pre cestujúcich zo zahraničia sa podľa dohľadaných informácií uplatňuje z krajín EÚ iba na Cypre a na Slovensku. Povinnú štátnu karanténu aplikujú napríklad aj v Austrálii, Jordánsku, aj v niektorých iných krajinách sveta, no týmito zariadeniami zvyčajne bývajú kvalitné hotely,“vysvetlil poslanec.

Uvádza tiež, že v krajinách Európy, v ktorých je karanténa po vstupe do krajiny povinná, prevažuje povinnosť samoizolácie buď v mieste bydliska, alebo nahláseného pobytu.

„Výnimkou sú Dánsko, Holandsko, Portugalsko či Veľká Británia, v ktorých platí domáca izolácia len ako odporúčanie vlády. V niektorých krajinách, akými sú napríklad Švajčiarsko, Švédsko a Nórsko, nie sú uplatňované žiadne povinné izolácie či odporúčania, a ak áno, tak len vo veľmi miernej forme,“ napísal.

Podľa Kazdu sa analýza skladá predovšetkým zo stránok jednotlivých vlád o Covide-19, zo stránok Európskej komisie, médií a ďalších dôveryhodných zdrojov.

„Podrobné výsledky prieskumu nájdete na tejto webovej adrese. Pre časové obmedzenia nebolo jeho cieľom poskytnúť presnú analýzu opatrení, ale len orientačný pohľad na uplatňované karanténne regulácie, preto text neprešiel odbornou oponentúrou. Text zároveň priebežne aktualizujeme,“ uzavrel.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.