POVYŠOVANIE VLASTENECTVA NA ŠOVINIZMUS JE CHYTRÁCKA HRA

Zamieňať potreby národnostnej menšiny za záujem cudzieho štátu je narúšanie mieru v danom regióne.

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 14.07.2020

Poslanci maďarského parlamentu schválili 16. júna 2020 návrh politickej deklarácie o ochrane národnej identity pri príležitosti 100. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy. V 12-bodovej deklarácii, za ktorú hlasovalo 183 poslancov v 199-člennom zákonodarnom zbore, sa okrem iného uvádza, že v rámci tejto mierovej zmluvy boli Maďari zbavení uplatnenia svojho práva národného sebaurčenia, následkom čoho sa traja Maďari z desiatich dostali pod právomoc iných štátov. Prijatím deklarácie sa maďarský parlament pokúša narušiť status nastolený Trianonom. Ako hodnotíte tento akt maďarských predstaviteľov?


Roman Stopka
predseda Práce slovenského národa (PSN)

Zamieňať potreby národnostnej menšiny za záujem cudzieho štátu je narúšanie mieru v danom regióne. Zmienení zákonodarcovia síce hovoria o Maďaroch, ale to je len zámienka. V podstate sa usilujú o cudzie územia a na svoju podporu machináciou získavajú verejnú mienku. Keby im ozaj išlo o prospech zahraničných súkmeňovcov, tak by sa v slovenskom prípade tešili, lebo tí sa majú lepšie než v „materskom“ štáte. S akousi perverznou záľubou sa snažia tváriť ukrivdene, hoci nemajú ani najmenší dôvod. Najprv by si mali zalistovať v histórii a pozrieť sa pravde do očí. Kto, kedy, v mene čoho a komu ubližoval. Nepoučili sa z porážky na Lechu v auguste 955, ani z bitky pri Világoši v roku 1849. Tak prišla katastrofa v bojoch o Stalingrad, ktorá sa ani zďaleka netýkala len Hitlerových vojsk, ale práve aj 2. maďarskej armády. Popri tom, vždy šlo iba o odvetu. Demagógia a povyšovanie vlastenectva na šovinizmus je chytrácka hra, ale ako vidíme na skúsenostiach druhej svetovej vojny, jej spájanie s nádejou na slávu sa končí pred popravnou čatou. Mali možnosť presvedčiť sa o tom mnohí aj v rámci Norimberského tribunálu. V starších dobách to bývalo ešte horšie. Organizovať smútočné obrady a všelijaké tryzny za „hrdinov“ plniacich pôvodné zločinné ciele, čo aj dodatočne, je nielen neskoro, ale navyše opäť zločin, pretože ide o chytráčenie, ako získať dôveru na podobné, nové avantúry. V nadväznosti na Trianon stanovila Parížska zmluva z roku 1947 definíciou iredenty oporné body pre právo v nástupníckych štátoch. Dala možnosť zakročiť voči nespratníkom tejto kategórie. Pravda, právo pred hlúposťou neochráni.


Jaroslav Paška
podpredseda SNS

Maďarský parlament deklaráciou potvrdil, že novodobá maďarská politická reprezentácia sa čiastočne považuje za nástupcu už 100 rokov neexistujúceho Uhorského kráľovstva. Uhorsko bolo mnohonárodným kráľovstvom, v ktorom Maďarom, Rumunom, Slovákom, Chorvátom, Srbom, Nemcom, Rusínom, Židom, aj Rómom striedavo vládli mnohí európski panovníci aj rody. Keď v novembri 1918 podpisom Versaillskej zmluvy Uhorské kráľovstvo aj rakúsko-uhorské cisárstvo formálne zanikli, na ich území vznikli tri nové, medzinárodne akceptované slobodné národné štáty. Rakúsko, Maďarsko a Česko-Slovensko. Zostávajúce časti území zaniknutého Uhorska pripadli podľa národnostného zloženia obyvateľstva Kráľovstvu Srbov, Chorvátov a Slovincov, Rumunsku a Poľsku. Maďarsko je teda jedným z nových štátov, ktorého národ v Uhorsku žil pod spoločnými despotmi, monarchami. Preto túto nešťastnú deklaráciu slobodného, maďarského parlamentu vnímam najmä ako jeho nepochopiteľné prihlásenie sa k tisícročnej krutovláde uhorských tyranov vykorisťujúcich a decimujúcich národy Karpatskej kotliny. A aj ako nepochopiteľnú neúctu k svojim susedom či OSN nemiestnou výzvou na zmeny medzinárodného poriadku, kvôli zavedeniu akéhosi ich „práva na národnú identitu“.


Milan Uhrík
poslanec EP, podpredseda ĽS Naše Slovensko

Túžby niektorých Maďarov po obnovení Uhorska sú politicky rovnako naivné, ako by boli túžby Slovákov po obnovení Veľkomoravskej ríše. Tieto politické útvary sú jednoducho nenávratne preč a s tým sa treba zmieriť. Vyťahovanie storočných konfliktov teraz nemá význam. Uhorsko je mŕtve a na jeho pozostatkoch vznikli suverénne národné štáty, ktoré sa svojej vlastnej identity dobrovoľne nevzdajú. Slovenská republika je, pevne verím, jedným z nich. Deklaráciu prijatú maďarským parlamentom vnímam ako politické napínanie svalov určené maďarskému publiku. Situáciu na národnostne zmiešaných územiach SR však pozorne sledujeme pre prípad, že by naozaj prišlo k nejakej politickej radikalizácii Maďarov alebo k pokusom o podkopanie štátnej suverenity. Dúfam, že aj maďarskí politici si uvedomia politické reálie súčasnosti – že doba sa oproti situácii spred 100 rokov zmenila, a tiež sa zmenili aj výzvy a hrozby. Dnes nie je pre identitu a existenciu Maďarska alebo Slovenska hrozba nejaká stará Trianonská zmluva, ale každodenná protinárodná politika liberálov z EÚ. A preto budem oveľa radšej, ak budeme na ochrane našich záujmov v rámci V4 súdržne spolupracovať, než sa hádať pre storočné krivdy.


Ľuboš Blaha
poslanec NR SR (Smer-SD)

V prvom rade ma desí to, ako sa Matovičova vláda Maďarom podhadzuje. Matovič skáče, ako Berényi píska. Namiesto toho, aby sme rezolútne odmietli akýkoľvek revizionizmus a iredentizmus, Matovič v Budapešti ponižuje Slovensko a navodzuje dojem, akoby sa u nás maďarská menšina mala báť používať maďarský jazyk. To kde žije? Bol vôbec niekedy v Komárne či Dunajskej Strede? Takýmito výrokmi len nahráva na smeč maďarským nacionalistom. Ľudovít Štúr sa musí v hrobe obracať. Slovensko potrebuje mať s Maďarskom dobré susedské vzťahy a tie viete mať, len ak prejavíte sebavedomý postoj a nenecháte si skákať po hlave. Po stáročia tu bol maďarský útlak a my sme si obhájili našu slobodu a našu štátnosť – keď strieľali do ľudí v Černovej, vtedy Maďari nevyplakávali o národnom sebaurčení? Možnože by sa maďarskí poslanci mali zamyslieť nad národným sebaurčením našej slovenskej menšiny v Maďarsku – aj tým by dopriali územné sebaurčenie?! V 21.storočí sú takéto scestné úvahy maďarského parlamentu absolútny prežitok, ktorý by mala naša vláda jasne odmietnuť.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.