PRE NAĎA SÚ PRIORITOU MIMOVLÁDKY A NATO

Jedným z hlavných cieľov súčasného vedenia rezortu obrany je aj zistiť reálny stav ozbrojených síl, vojenskej techniky, infraštruktúry a tiež podmienok, v akých vojaci slúžia.

Foto Tasr
Dátum 27.06.2020

BRATISLAVA 27. júna (TASR/extraplus.sk) - Jaroslav Naď hodnotí prvých 100 dní vo funkcii ministra obrany SR ako náročné obdobie plné výziev, no zároveň ako dobrý základ pre budúcnosť v rezorte. Jeho prvé rozhodnutia a opatrenia sa týkali pomoci štátu v boji s pandémiou Covid-19, pričom od prvého dňa sa sústredil na zavedenie a dodržiavanie zásad odbornosti, otvorenej komunikácie a transparentnosti.

"Obdobie pandémie bolo náročné nielen pre čerstvo nastupujúcu vládu, ale aj pre celé Slovensko. Zároveň to však bol vynikajúci dôkaz významu ozbrojených síl v štruktúrach domáceho krízového manažmentu. Naši vojaci odviedli úžasnú prácu, za ktorú som na nich ako minister obrany patrične hrdý. V ťažkých časoch boli skutočnou oporou pre štát," zhodnotil minister obrany Jaroslav Naď. Do boja proti šíreniu pandémie bolo denne nasadzovaných v priemere 1500 vojakov, čo celkovo predstavuje 52 006 osobodní. Počas nasadenia previezli 33 895 osôb a 1965,239 ton materiálu, pričom najazdili 1 278 884,90 kilometrov, odpracovali 418:59:00 motohodín a 282:30:00 letových hodín. Vojaci zabezpečovali tiež odber v rámci testovania na Covid-19. Celkovo odobrali takmer 10 946 vzoriek. Vyrábali tiež dezinfekčné prostriedky a vydezinfikovali viac ako 1 412 653 m2 plôch. Ministerstvo obrany SR ubytovalo počas krízy koronavírusu vo svojich karanténnych centrách celkovo 2334 repatriantov.

Počas 100 dní vo funkcii ministra obrany sa Jaroslav Naď spolu so štátnym tajomníkom Marianom Majerom zamerali tiež na spracovanie novej Bezpečnostnej a Obrannej stratégie Slovenskej republiky a prípravu Akčného plánu boja proti hybridným hrozbám. Súčasný šéf rezortu obrany pristupoval proaktívne aj ku spolupráci so zahraničnopolitickými partnermi, čím potvrdil zodpovedné členstvo v NATO a Európskej únii. Jedným z týchto krokov bol aj návrh na vyslanie vojakov a prítomnosť Slovenska v operácií predsunutej prítomnosti v Lotyšsku do jej ukončenia. Návrh získal v Národnej rade SR podporu 110 hlasov poslancov, čo výrazne presahuje aj počet mandátov súčasnej koalície.

Jedným z hlavných cieľov súčasného vedenia rezortu obrany je zistiť reálny stav ozbrojených síl, vojenskej techniky, infraštruktúry a tiež podmienok, v akých vojaci slúžia. Počas prvých štyroch mesiacov preto minister osobne navštívil osobne viac ako 40 vojenských útvarov. Osobne zhodnotil tiež stav muničných skladov, rezortných podnikov a akciových spoločností. "Iba ak budeme poznať realitu a hovoriť o podmienkach priamo s ľuďmi, ktorí v nich pracujú, môžeme robiť efektívne opatrenia. Počas viacerých návštev som ostal častokrát zhrozený. Aj preto chcem navštevovať naše útvary a zariadenia pravidelne a udržiavať si aktuálny prehľad o najpálčivejších problémoch, ktorých riešenie často nestojí milióny, ale vyžaduje si ochotu a záujem. Som prekvapený, že na to neboli zvyknutí ani samotní vojaci," zhrnul minister Jaroslav Naď. V súvislosti s vojenskou infraštruktúrou realizovalo súčasné vedenie už aj kroky na reálny postup v rekonštrukcii letísk v Kuchyni a na Sliači.

Minister Naď má za cieľ tiež úzku spoluprácu s mimovládnymi organizáciami, ktorým rezort obrany v uplynulom období prerozdelil prostredníctvom dotácií takmer 100 000 eur. Finančné prostriedky budú použité na podporu zaujímavých projektov, ako napríklad reštaurovanie pamätníkov v Myjave, ochrana a rozvoj historického a kultúrneho dedičstva so zameraním na vojenské dejiny, obnova bojiska v "Údolí smrti", či podpora detí a mládeže v 3D lukostreľbe a športovej lukostreľbe. Šéf rezortu obrany prijal tiež opatrenia smerujúce k tomu, aby po viac ako 10 rokoch bola navýšená suma na podporu občianskych združení a mimovládnych organizácií, ktoré sa chcú venovať vojenskej tematike.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne