PREDÁ SULÍK SPP?

Minister hospodárstva Richard Sulík vymení manažérov v SPP, dajú vraj podnik do poriadku a potom zvážia jeho predaj, povedal pre Denník N štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek z SaS.

Foto TASR
Dátum 04.08.2020

Denník N pred štyrmi dňami uviedol, že štátny obchodník s plynom SPP utrpel minulý rok prevádzkovú stratu viac ako 100 miliónov eur, je to vraj tak odvtedy, ako SPP prinavrátila Ficova vláda späť do štátu. Pod riadením ich nominantov prišiel vraj štát už takmer pol miliardy eur. Straty sa údajne zvýšili napriek tomu, že Robert Fico sľúbil, že za pár rokov sa dostanú na nulu. Sulíkovci sa nikdy netajili, že majú problém s majetkami v rukách štátu, pretože pre nich je štát najhorší vlastník. Presne to, tvrdili svojho času aj Ivan Mikloš s Mikulášom Dzurindom, ktorí vypredali strategické majetky štátu do rúk zahraničných podnikov, ktoré vlastní cudzí štát.

Zvláštne, že Nemci, Rusi, alebo Česi by v žiadnom prípade nevypredávali štátne a už vôbec nie strategické podniky do rúk cudzích mocností, pretože si uvedomujú nikdy nekončiacu závislosť a nesebestačnosť. Belgičania si to začali uvedomovať a v ostatných mesiacoch sa v ich štáte hovorí o zoštátňovaní podnikov. Naopak SaS aj vo volebnom programe uvádza, že zvyšné štátne podniky, ktoré sú v strate ponúkne na privatizáciu. Nakoniec minulý týždeň sme v priamom prenose videli, ako Sulík nevyužil predkupné právo na odkúpenie jedného z najlukratívnejších strategických podnikov na Slovensku a ešte priznal, že vedome energetický podnik nekúpil, pretože by sa Fico mohol niekedy vrátiť a vraj by tam opäť kradol.

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek pre Denník N povedal, že SPP dajú najprv do poriadku a potom zvážia prípadný predaj SPP. V zápätí minister hospodárstva Richard Sulík oznámil, že plánuje výmenu štátnych manažérov v plynárenských podnikoch. Do konca augusta by mali byť známi noví zástupcovia štátu v predstavenstvách spoločností Eustream, Nafta, SPP Infrastructure a SPP-distribúcia. Čo bude teda nasledovať potom? Výhodný biznis pre Sulíka? Rozhodne však nie pre Slovenskú republiku!

ČÍTAJTE TIEŽ: SULÍK DOKONČIL MIKLOŠOVU VLASTIZRADU

SPP Infrastructure je najsilnejšou slovenskou spoločnosťou vlastniacou firmy spravujúce plynárenskú infraštruktúru v krajine. Do portfólia SPP Infrastructure patria spoločnosti Eustream, SPP-distribúcia, a Nafta. Akcionármi spoločnosti SPP Infrastructure je štátny Slovenský plynárenský priemysel (vlastní 51-percentný podiel) a EP Infrastructure (49 %), ktorá je súčasťou Energetického a průmyslového holdingu.

Spoločnosť Nafta je medzinárodná spoločnosť so skúsenosťami v oblasti skladovania a budovania podzemných zásobníkov zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Spoločnosť aktívne pôsobí okrem Slovenska aj v Českej republike, Nemecku, Rakúsku a na Ukrajine. Majoritným, 56,15 % akcionárom spoločnosti Nafta, a.s. je SPP Infrastructure, a.s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií.

SPP-distribúcia vlastní plynárenskú distribučnú sieť na Slovensku a zaisťuje distribúciu plynu pre viac ako jeden a pol milióna odberných miest. Spoločnosť sa stará o technickú bezpečnosť a spoľahlivosť takmer 33 tisíc kilometrov plynovodov v krajine, ktorá patrí k jednej z najviac plynofikovaným štátom Európy. Jediným akcionárom spoločnosti SPP-distribúcia je SPP Infrastructure.

Spoločnosť Eustream je rozhodujúcim európskym dopravcom zemného plynu z Ruska na západ kontinentu a je zároveň najdôležitejším vstupným bodom pre dopravu zemného plynu zo západnej Európy na Ukrajinu. Prevádzkuje plynovodnú prepravnú cestu s najväčšou kapacitou medzi Ruskom a západnou Európou. Jediným akcionárom spoločnosti Eustream je SPP Infrastructure.

(TASR)

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.