PRELOŽIA SA OH NA NESKÔR?

MOV sa postupne dostáva pod tlak viacerých krajín alebo športových organizácií, pretože stále nezverejnil dátum, do ktorého sa o osude podujatia rozhodne

Foto ARCHÍV
Dátum 21.03.2020

OSLO 21. marca (SITA, AP/Extra plus) - Nórsky olympijský výbor (NIF) chce, aby sa tohtoročné olympijské hry v japonskom Tokiu uskutočnili až vtedy, keď sa dostane súčasná pandémia koronavírusu pod kontrolu. NIF v piatok poslal list prezidentovi Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasovi Bachovi s titulkom "olympijské hry Tokio 2020 a COVID-19", pod ktorý sa podpísali prezident a generálny sekretár z krajiny na severe Európy.

"Naše odporúčanie je, aby sa olympijské hry v Tokiu nekonali skôr ako sa situácia v súvislosti so šírením koronavírusu nedostane globálne pod kontrolu," píše sa v liste od NIF. Nóri zároveň upozorňujú na to, že svet sa ocitol v náročnom období a športovci nemajú adekvátne podmienky na prípravu.

"Rozumieme tomu, že organizačný výbor OH v Tokiu, MOV a japonské zdravotnícke autority sú vo veľmi komplikovanej situácii. Na druhej strane veríme, že ich hlavnou prioritou je zachovanie čo najvyšších zdravotníckych štandardov a zabezpečenie bezpečnosti pre športovcov," uvádza sa v spomenutom liste.

MOV sa postupne dostáva pod tlak viacerých krajín alebo športových organizácií, pretože stále nezverejnil dátum, do ktorého sa o osude podujatia rozhodne. Zároveň nastal problém s kvalifikačnými turnajmi, ktoré museli byť pre pandémiu presunuté na neurčito.

Členka Japonského olympijského výboru Kaori Jamagučiová v rozhovore pre denník Nikkei uviedla, že MOV dostáva športovcov do rizikovej situácie. Súhlasila s ňou aj bývalá hokejistka Hayley Wickenheiserová: "Konanie MOV je vzhľadom na súčasnú situáciu necitlivé a nezodpovedné," nešetrila kritikou do vlastných radov členka MOV.

Olympijské hry v Tokiu by sa mali podľa pôvodného plánu uskutočniť od 24. júla do 9. augusta.