PRI DOBŠINSKEJ ĽADOVEJ JASKYNI OTVORIA NÁUČNÝ CHODNÍK I EXPOZÍCIU

Jaskyňu objavili pred 150 rokmi a patrí medzi najvýznamnejšie zaľadnené jaskyne na svete

Foto archív
Dátum 28.07.2020

BRATISLAVA 28. júla (SITA) - Štátna ochrana prírody (ŠOP) v spolupráci so Slovenskou správou jaskýň (SSJ) a Správou Národného parku (NP) Slovenský raj v stredu 29. júla slávnostne otvoria náučný chodník a expozíciu pri Dobšinskej ľadovej jaskyni. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŠOP Anna Weissová. Slávnostné otvorenie sa uskutoční pri príležitosti 150. výročia objavenia Dobšinskej ľadovej jaskyne. Na ceremónii sa zúčastní aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Národná prírodná pamiatka Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie zaľadnené jaskyne na svete. V roku 2000 ju zaradili do svetového prírodného dedičstva UNESCO ako jedinečný prírodný unikát. ŠOP v spolupráci so svojimi organizačnými zložkami, SSJ a Správou NP Slovenský raj, pri príležitosti 150. jubilea Dobšinskej ľadovej jaskyne, vynovili trasu vedúcu do jaskyne. Staré náučné panely nahradili novými s aktuálnymi informáciami a kvalitnými fotografiami.

„Náučné panely pútavou formou prezentujú prírodné hodnoty Slovenského raja a návštevníci sa tu môžu dozvedieť množstvo cenných informácií o Dobšinskej ľadovej jaskyni. Či už o jej vzniku, vývoji a zaľadnení, ale aj o jej faune či korčuľovaní, ktoré tu fungovalo do polovice 20. storočia,“ povedal vedúci úseku ochrany jaskýň SSJ Pavel Bella.

Do podzemia jaskyne prvý raz zostúpil 15. júna 1870 mladý inžinier z Dobšinej Eugen Ruffíny. Dnes je Dobšinská ľadová jaskyňa prístupná verejnosti od polovice mája do konca septembra a ročne láka tisíce návštevníkov nielen zo Slovenska, ale i z celého sveta. „Podľa našich záznamov si v posledných rokoch Dobšinskú ľadovú jaskyňu ročne prezrelo 70- až 85-tisíc návštevníkov,“ dodal Bella. Slávnostné otvorenie náučného chodníka a expozície jaskyne sa uskutoční v stredu 29. júla o 14:00.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.