PROGRESÍVCI SA OSPRAVEDLNILI BÝVALÉMU RIADITEĽOVI SIS ALÁČOVI

Bývalý riaditeľ SIS sa domnieva, že prišlo k zhoršeniu verejnej mienky o jeho osobe a zásahu do jeho dobrej povesti. Malo k tomu dôjsť príspevkom na sociálnej sieti, kde PS upozorňovalo na hrozbu politického ovládnutia SIS, pričom uviedlo, že poslední dvaja riaditelia SIS skončili vo väzbe. Aláč však vo väzbe neskončil, bol iba zadržaný v cele predbežného zadržania z kolúznych dôvodov.

Foto SITA/AP
Dátum 05.03.2024

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) sa ospravedlnilo bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Michalovi Aláčovi. Ten hnutiu a niekoľkým jeho predstaviteľom adresoval predžalobnú výzvu, na základe ktorej žiada vyplatiť 45-tisíc eur. Ak tak PS neurobí, Aláč ich bude žalovať. Bývalý riaditeľ SIS tvrdí, že progresívci zasiahli do jeho osobnostných práv.

„Bývalý riaditeľ SIS sa v zásade asi domnieva, že prišlo k zhoršeniu verejnej mienky o jeho osobe a zásahu do jeho dobrej povesti. Malo k tomu dôjsť príspevkom na sociálnej sieti, kde PS upozorňovalo na hrozbu politického ovládnutia SIS, pričom uviedlo, že poslední dvaja riaditelia SIS skončili vo väzbe. Aláč nás prostredníctvom advokáta upozornil, že on vo väzbe neskončil – technicky správne bol totiž ‚iba‘ zadržaný v cele predbežného zadržania z kolúznych dôvodov, v trvaní približne dvoch dní,“ napísalo hnutie na sociálnej sieti. PS pripomína, že v cele predbežného zadržania končia osoby, ktoré by svojím vplyvom mohli spôsobiť napríklad ovplyvňovanie svedkov či marenie vyšetrovania, a dôkazov. Neskôr bol Aláč prepustený, no v súčasnosti je stále obvinený v kauze Rozuzlenie.

Progresívci dodávajú, že zásahom do dobrej povesti a zhoršovaniu verejnej mienky o konkrétnych osobách sa dá predchádzať účinnejšie ako žalovaním politických opozičných predstaviteľov. „Ako príklad by sa dalo uviesť dodržiavanie demokratických princípov a deľby moci, transparentné a odborné obsadzovanie ústavných funkcií a štátnych orgánov, dodržiavanie zákonov a ochrana právneho štátu,“ tvrdí PS.

Aláča obvinila polícia v súvislosti s činnosťou zločineckej skupiny, ktorá údajne sabotovala vyšetrovanie trestných káuz. Skupina podľa vtedajšieho policajného prezidenta Štefana Hamrana diskreditovala vyšetrovateľov NAKA, zbavovala zodpovednosti obvinených a skresľovala informácie. Do tejto oblasti podľa Hamrana spadá aj medializovaná správa o údajnom manipulovaní vyšetrovaní korupčných káuz z dielne SIS.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.