PROTESTY V AMERIKE SA ROZŠÍRILI DO VYŠE 30 MIEST

AKTUALIZOVANÉ: Podľa CNN zaviedli zákazy vychádzania v 25 mestách v 16 štátoch. Zhruba tucet štátov a tiež Washington, D.C. aktivovali Národnú gardu. Od štvrtka podľa agentúry AP počas nepokojov v USA polícia zadržala dovedna 1669 osôb. Takmer tretinu z nich zadržali v Los Angeles.

Foto AP
Dátum 31.05.2020

MINNEAPOLIS 31. mája (SITA/extraplus.sk) - Násilné protesty, ktoré v Spojených štátoch vyvolala smrť Afroameričana Georgea Floyda v rukách minneapoliského policajta, sa rozšírili do vyše tridsiatky miest. Informuje o tom spravodajský portál CNN. Protestujúci od New Yorku po Los Angeles podpaľujú policajné autá a budovy, polícia proti davom porušujúcim zákazy vychádzania používa slzný plyn a gumové projektily a na oboch stranách rastú počty zranených. Podľa CNN zaviedli zákazy vychádzania v 25 mestách v 16 štátoch. Zhruba tucet štátov a tiež Washington, D.C. aktivovali Národnú gardu. 

V uliciach sú desaťtisíce ľudí, ktorí nedodržiavajú potrebné odstupy a mnohí nemajú ochranné rúška, čo medzi expertmi vyvoláva obavy z ďalšieho šírenia koronavírusu v krajine. Bývalého minneapoliského policajta Dereka Chauvina v piatok zatkli a v súvislosti so smrťou 46-ročného Floyda obvinili z vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa. Štyridsaťštyriročný beloch by sa mal v pondelok postaviť pred súd v Minneapolise. Polícia okrem neho zo svojich radov v súvislosti s prípadom prepustila aj ďalších troch príslušníkov. Protestujúci pritom žiadajú obvinenia pre všetkých štyroch zúčastnených policajtov a prísnejšie obvinenie Chauvina. 

Chauvin spútaného Floyda pridŕžal na zemi tak, že mu kolenom kľačal na krku, čo údajne trvalo takmer deväť minút, a nepovolil ani, keď muž opakovane prosil, že nemôže dýchať. Koleno uvoľnil až zhruba dve minúty po tom, čo sa ďalším policajtom nepodarilo nahmatať pulz zadržaného, keď prestal reagovať. Floyda následne previezli do nemocnice a zhruba o hodinu ho vyhlásili za mŕtveho. Neskôr sa pritom na verejnosť dostalo aj ďalšie video, ktoré ukazuje, že na Floydovi pri jeho zatýkaní kľačali aj ďalší policajti. 

Floydov prípad v Spojených štátoch znovu rozprúdil hnev na políciu v súvislosti s úmrtiami viacerých Afroameričanov. Od vzniku hnutia Black Lives Matter, ktoré nasledovalo po oslobodení člena susedskej hliadky Georgea Zimmermana po zastrelení Trayvona Martina v roku 2012, prišli rukou policajtov o život napríklad aj Michael Brown, Eric Garner a mnohí ďalší.

Počas protestov proti policajnému násiliu naprieč Spojenými štátmi, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda v meste Minneapolis, zadržali v 22 mestách USA doteraz už takmer 1700 ľudí. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré v nedeľu zhromaždila agentúra AP. Počas nepokojov v USA polícia zadržala dovedna 1669 osôb. Takmer tretinu z nich zadržali v Los Angeles, kde protestujúci počas sobotňajšej noci zapálili desiatky pneumatík. Protesty v Minneapolise, opakovane prerastajúce do násilností, trvajú už piaty deň. 

Nočné zákazy vychádzania zaviedlo v sobotu večer minimálne desať veľkých amerických miest vrátane Atlanty, Denveru, Los Angeles, Seattle, Chicaga či Miami. V meste Los Angeles ľudia rabovali módne butiky, v meste Nashville v štáte Tennessee zapálili protestujúci budovu súdu. Demonštranti poškodili aj sídlo polície v meste Ferguson v štáte Missouri, kde došlo v roku 2014 k násilným protestom, keď policajt zastrelil 18-ročného Michaela Browna, napísala agentúra DPA.

V meste Jacksonville na Floride utrpel bodné zranenie krku jeden policajt, ktorého následne previezli do nemocnice, napísali miestne médiá. Traja ľudia - z toho jeden smrteľne - boli postrelení v meste Indianapolis v štáte Indiana. Video zverejnené z protestov v New Yorku ukázalo policajné auto, ktoré sa snažilo prejsť cez dav demonštrantov, ktorí vozidlo obkľúčili a zaútočili naň. "Je jasné, že do hry tu vstúpili živly, ktoré sa snažia zraniť policajtov a zničiť ich vozidlá," povedal v súvislosti so spomínaným incidentom starosta New Yorku Bill de Blasio. Vandali v Las Vegas posprejovali grafitmi zaparkované policajné autá, napísal Las Vegas Review-Journal. Protestujúci hádzali do policajtov Molotovove koktejly - polícia následne zareagovala slzotvorným plynom.

Vo viacerých štátoch USA, ako napríklad vo Virginii, Severnej či Južnej Karolíne a Mississippi došlo k útokom na kontroverzné konfederačné pamätníky vojakov. Tie sú podľa kritikov totiž pripomienkou belošskej nadradenosti a otrokárstva. Protestujúci ich posprejovali napríklad slovami "duchovná genocída", "zradcovia", červenými odtlačkami rúk či čiernym "X" - znakom pre slovo "rasista" a symbolom opovrhovania políciou.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Extra plus Vysavač

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.