PRVÉ KROKY SR (2)

Marian Tkáč, spoluzakladateľ NBS a prvý viceguvernér NBS: Do Washingtonu sme odleteli zo Schwechatu vo štvrtok 21. januára 1993 ráno, na letisku vo Washingtone nás čakali diplomatickí zástupcovia SR ako prvú oficiálnu slovenskú návštevu hlavného mesta USA. Delegácia vedená ministrom zahraničných vecí Milanom Kňažkom, ktorá bola 19. januára na prijímaní Slovenska do OSN, Washington nenavštívila.

Foto Nina Bednáriková/SITA
Dátum 15.07.2023

V posledný januárový deň 1993 sa začal národ skladať na národný poklad. V SND sme s vtedajším predsedom parlamentu Ivanom Gašparovičom a predsedom Matice slovenskej Jozefom Markušom v priamom televíznom prenose otvorili zbierku na národný poklad. Išlo o akýsi vzdialený ohlas na rok 1939, keď sa prvý raz rozdelilo Česko-Slovensko a vtedajšia vláda a Slovenská národná banka organizovali zbierku zlata a ďalších cenných kovov. V roku 1993 sa entuziazmus prvých dní zbierky neskôr vytratil a celkove sa za tri roky vyzberalo okolo 23 mil. korún, spolu s cennými kovmi a umeleckými dielami v celkovej hodnote asi 30 mil. korún. Ako dnes vieme, osud zbierky bol smutný. Nadácia Matice slovenskej vložila finančnú časť zbierky do Podielového družstva Slovenské investície, ktoré po roku 2009 skrachovalo.

V druhom mesiaci samostatnosti, 9. februára, prijali Slovensko za člena UNESCO, v Prahe založili Obec Slováků, 15. februára bol zvolený za prvého prezidenta druhej Slovenskej republiky Michal Kováč, podpredseda a kandidát HZDS. Predseda vlády Vladimír Mečiar 23. februára rokoval v Bruseli s belgickým premiérom Dehaenom o vstupe Slovenska do Európskeho spoločenstva, dnešnej Európskej únie.

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.