PS: SLOVENSKO MÔŽE PRE KONANIE VLÁDY PRÍSŤ O MILIARDY Z EUROFONDOV

Pozmeňovacie návrhy Tibora Gašpara (Smer-SSD) podľa europoslanca Martina Hojsíka slúžia len na to, aby „ťahali medové motúzy komisii pod nos“ a toto zavádzanie sa podľa neho môže Slovensku škaredo vyplatiť. Ako povedal Hojsík, pozmeňovacie návrhy reagovali na výhrady EK, ale ani zďaleka nie úplne.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 12.02.2024

Slovensko môže pre „promafiánsky balíček“ prísť o miliardy z eurofondov. Vyhlásil to predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka a informoval o tom, že majú k dispozícii dva listy z Európskej komisie (EK), ktoré odoslala Slovensku. Tieto listy sú podľa slov Šimečku dôkazom, že vláda Roberta Fica (Smer-SSD) ide pri pretláčaní promafiánskeho balíčka vedome do rizika konfliktu s EK.

Jeden list s výhradami komisia poslala 24. januára, pričom druhý smeroval ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi (Smer-SSD) 8. februára, teda v deň, keď sa v parlamente schvaľovala novela Trestného zákona. Šimečka vyzval vládu a najmä ministra spravodlivosti, aby zverejnili výhrady komisie a tiež to, ako to vyriešili.

„Ukážte slovenskej verejnosti, ako nás Komisia opakovane upozorňovala, že táto novela nie je v súlade s európskym právom, a ako jej prijatím de facto vyvoláte konanie proti Slovensku. Priamo tým ohrozujete eurofondy a hazardujete s budúcnosťou Slovenska,“ odkázal Šimečka vláde a dodal, že tieto peniaze krajina potrebuje na školy, nemocnice a cesty.

Podpredseda Európskeho parlamentu a podpredseda PS Martin Hojsík priblížil, že EK Slovensko upozorňovala na rozsiahly nesúlad navrhovanej novely s európskym právom v oblasti premlčacích lehôt, ako aj sadzieb pre jednotlivé trestné činy. „Európska komisia sa opakovane snažila o dialóg. Dokonca Slovensko v liste z 24. januára upozornila, že analyzovala právne poriadky okolitých členských štátov a nikde nenašla obdobné trestné sadzby. Tým sa totiž vládna koalícia snažila hanebne ospravedlniť dokonca aj pred Komisiou,“ podotkol Hojsík.

Pozmeňovacie návrhy Tibora Gašpara (Smer-SSD) podľa europoslanca slúžia len na to, aby „ťahali medové motúzy komisii pod nos“ a toto zavádzanie sa podľa neho môže Slovensku škaredo vyplatiť. Ako povedal Hojsík, pozmeňovacie návrhy reagovali na výhrady EK, ale ani zďaleka nie úplne. „O tom, že výhrady Komisie pretrvávajú, svedčí aj list eurokomisára Didier Reyndersa ministrovi Suskovi v deň hlasovania,“ dodal Hojsík.

Podpredsedníčka PS a predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková doplnila, že vláda skrátené legislatívne konanie pri schvaľovaní novely obhajovala ohrozovaním ľudských práv, to však podľa nej v skutočnosti nastalo až teraz. „Slovensku hrozí neospravedlniteľné zhoršenie ochrany práv preživších násilných trestných činov vrátane znásilnenia, ale aj ohrozenie bezpečnosti ľudí pre zvýšenie kriminality. Plnú zodpovednosť za tieto hrôzostrašné dôsledky novely nesie minister spravodlivosti Susko,“ dodala Plaváková.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.