PSN JE BLÍZKA MÔJMU SRDCU

Michal Chrenka: Verím, že táto republika je bohatá, akurát je v nej veľa bočných kanálov, tie treba zatvoriť a začať pracovať pre národ a pre naše deti.

Foto jana biroŠOVÁ
Dátum 21.10.2022

Michal Chrenka sa narodil v predvianočnom čase 18. decembra 1968 v Trenčíne. V roku 1987 ukončil štúdium na Strednej priemyselnej škole v Novom Meste nad Váhom, odbor automatizačná a prístrojová technika. Je absolventom Akadémie Policajného zboru SR v Bratislave. Neskôr absolvoval rigorózne konanie v študijnom odbore bezpečnostné služby (APZ) s titulom doktor práv. Od roku 1994 až do roku 2017 pracoval v Nemocnici pre obvinených a odsúdených a v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne, kde prešiel viacerými riadiacimi pozíciami. V roku 2021/2022 na Cambridge Bussines School v Prahe ukončil manažment v zdravotníctve s titulom MBA. Teraz vlastní spoločnosť Fyzio.activity a pomáha manželke v spoločnosti RehabMedica. Od októbra 2021 je manažérom Hádzanárskeho klubu AS Trenčín. Je ženatý, rodinný typ, jeho záujem je vytvoriť pre naše deti spoločensky prijateľný svet v harmónii s prírodou, aby v nich neprevládali materiálne hodnoty nad tými ľudskými. V máji 2022 sa rozhodol pre vstup do politických vôd a stal sa členom strany Práca slovenského národa (PSN), za ktorú bude v jesenných komunálnych voľbách kandidovať na post poslanca do mestského zastupiteľstva v Trenčíne a zabojuje aj o pozíciu poslanca Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Pomáhať chorým ľuďom

Na našu otázku, čo ho viedlo vstúpiť do politiky a prečo práve politická strana Práca slovenského národa (PSN), nám prezradil, že prvým impulzom bol predseda strany Roman Stopka, jeho spolužiak z priemyslovky. „Rozprávali sme sa a hoci z jeho strany neprišla žiadna agitácia, zašiel som na stránku PSN a oslovilo ma to. Všimol som si, že sú tam generáli, ja sám som major, vojak z povolania a možno aj preto mi bola strana srdcu blízka. Už v minulosti sme sa o vstupe do politiky zhovárali s dvomi kamarátmi a mal som pocit, že PSN by mohla byť tá cesta. Mám deti, viem, ako žijú a ako som žil ja. Vidím, čo ich čaká, a tak som si povedal, že je čas s tým niečo urobiť,“ rozrozprával sa na úvod Michal Chrenka. Dvadsaťštyri rokov pracoval v štátnej službe. Bol zvyknutý plniť rozkazy a nariadenia a aj toto bol jeden z dôvodov, pre ktorý odišiel v snahe odstrihnúť sa od týchto návykov a stereotypov. „Dnes mám výsluhový dôchodok, malú firmu a tvorím hodnoty – to som vždy chcel. Som vo fáze, keď ma práca teší, prináša mi uspokojenie a tak by to malo byť. Vždy som chcel robiť veci, ktoré budú prospešné pre ľudí. Teraz pomáham ľuďom, či už pracovne alebo v športe, a čo môže človeka tešiť a napĺňať viac?

Trenčania nemajú kde relaxovať

PSN stojí na troch pilieroch – národnom, kresťanskom a sociálnom a jeho oslovil predovšetkým národný a sociálny charakter strany. „Celý život som športovec a k tomu patrí aj relax a regenerácia. Mám deti a všetky naše cesty za oddychom a zábavou boli na Moravu, kde stáli pred aquaparkmi autá so značkami od Piešťan až po Žilinu, pretože v okolí Trenčína nie je nič, kde by si človek mohol oddýchnuť. Trenčín má byť Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2026, ale dôstojné kultúrne miesto pre 60-tisícové mesto nemáme, jedno malé sa rekonštruuje a druhé je v dezolátnom stave, krachujú nám zastarané športoviská. Pracujem ako manažér Hádzanárskeho klubu AS Trenčín a riešim problém s tréningovými priestormi, lebo nemáme kde plnohodnotne trénovať. V mestskej športovej hale sa cítime cudzí, lebo je v prenájme miestneho florbalového klubu a ten presadzuje v prvom rade svoje vlastné záujmy. Chcel by som dať veciam okolo mesta väčší zmysel, mať presné pravidlá a systém. Hádzaná je špecifický šport, nie všetky povrchy sú na hru vhodné a na tréningy vyhovuje len mestská športová hala. Nájomca nám dáva každým rokom menej termínov na tréning a aj to v nevyhovujúcich časoch. Problém je v tom, že kedysi boli v mestskej hale len dva športy, hádzaná a florbal, a teraz je športov viac a hala to kapacitne nestíha. Mesto zatiaľ neprejavilo záujem stavať novú športovú halu, v pláne to mal VÚC, ale údajne to stopli na ministerstve financií, takže nie je isté, či vôbec bude, alebo nie. Mesto a primátor nám pomohli len z malej časti, ďakujeme aj za to, ale pred voľbami to nikto nechce riešiť, tak uvidíme po voľbách. Ako sa hovorí, prehrali sme bitku, ale nie celú vojnu.“ „Do politiky som nikdy nechcel ísť a ani som sa v nej príliš neorientoval, prišlo to až v poslednom období. Čoraz častejšie som sa rozprával s kamarátmi, ktorí tiež majú deti, o ich budúcnosti, a tí by takisto radi prispeli k zmenám. A nakoniec, v regionálnej politike bol aj môj otec, niekdajší riaditeľ Technických služieb v Trenčíne. Verím, že táto republika je bohatá, akurát je tu veľa bočných kanálov a tie treba uzatvoriť a začať pracovať pre národ a pre naše deti, lebo sú šikovné a utekajú nám preč. Nie je šťastný ten, kto má milióny na účtoch, treba rozumne žiť, aby ten náš strom kvitol.“

 

JUDr. Michal Chrenka, MBA: Vytvorme priestor pre zdravú spoločnosť a ona nám to vráti tým, že sa bude starať o mesto a o nás. Nápady sú dobré, len im chýba systém.

Útek mladých mozgov

V Trenčíne sa vybudovalo veľa krásnych vecí, ale nik sa o ne už ďalej nestará, nikto ich neudržiava a nezveľaďuje, potom je to škoda financií a práce. Treba dať priestor a podnety ľuďom, aby sa začali o mesto a jeho časti starať, ako napríklad dôchodcom, ktorí by mohli udržiavať mestom vytvorené stavby a projekty, prípadne využiť inštitút povinných prác. A rovnako treba k tomu pritiahnuť aj spoločnosť a deti, aby neprežívali život len v nákupných centrách a v zajatí technológií, ale vrátiť spoločenskosť, aká bola kedysi, v časoch, keď boli plné ulice, dvory a ľudia žili svoje životy plnohodnotnejšie, vraví Michal Chrenka. „Dúfam, že ľudia sa časom vrátia späť do republiky. Teraz som sa stretol s pánom, ktorý žije od roku 1968 v Austrálii a vždy sa sem na mesiac vracia, má to tu rád, má tu rodinu, na Slovensku sú jeho korene. Čo sa týka štúdia, na Slovensku je veľa univerzít a fakúlt. Monitorujeme fyzioterapeutickú fakultu v Trenčíne a zisťujeme, že veľa absolventov cez štúdium a po ukončení ide robiť niečo iné. Ponúkame aj prax a keď sa študentov pýtame, čo robia tí ostatní, tak sú vraj v bare alebo praxovali v nemocniciach a to ich odradilo. Mladých ľudí treba viesť, aby sa zdokonaľovali, ale my akoby sme sa báli, že nám ukradnú zamestnanie a tak ich nezaúčame, podceňujeme a tým ich odrádzame od toho, aby pracovali na Slovensku. Treba veriť, že mladí ľudia prinesú nový vietor a môžu veci oživiť. Je mi jasné, že v meste, kde žije 60-tisíc obyvateľov, sa nedá vyhovieť každému. Možno sa treba trošku zamerať na to, čo potrebuje spoločnosť. Naša budúcnosť sú deti, keď budú zdravé a životaschopné deti, budú spokojní aj rodičia. V Trenčíne sa otvorilo nové detské ihrisko, atletický ovál, streetbalové a basketbalové ihriská, ale mesto ponúka viac možností. V povodí Váhu sú krásne zóny, hovorilo sa, že by tam mohli vzniknúť pláže. Je potrebné vytvoriť oplotené miesta s prekážkami a lavičkami, aby mali ľudia kam chodiť so psami, a potom vznikne aj poriadok okolo zelených plôch, nie opačne – sťažovať sa na psičkárov, ale vytvoriť len koše na odpadky, to je málo. Treba sa zamyslieť aj nad staršími občanmi, pre ktorých sú veľké byty nákladné na údržbu, a postaviť a ponúknuť im malometrážne nízkonákladové byty. Prerábalo sa celé mesto, cesty, ale veľmi nesystematicky. Nápady sú dobré, len im chýba systém,“ myslí si Michal Chrenka.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.