PUTIN: MNÍCHOVSKÉ SPRISAHANIE ODSÚDILO ČESKOSLOVENSKO NA ROZTRHANIE

Rusko nemá a nemôže mať pocit viny za vypuknutie druhej svetovej vojny, Putin pripomína, že Sovietsky zväz stratil 27 miliónov ľudí v boji za porazenie fašizmu

Foto ARCHÍV
Dátum 09.05.2020

Ruský prezident Vladimír Putin sa domnieva, že Európa by dnes mala odsúdiť rozdelenie Československa, ku ktorému prišlo počas „mníchovského sprisahania“ pred druhou svetovou vojnou, uviedla to ruská spravodajská agentúra RIA Novosti. „Sovietsky zväz skutočne koncom osemdesiatych rokov odsúdil tajnú časť paktu Molotov-Ribbentrop. Nuž, prečo by naši dnešní kolegovia, nemohli urobiť to isté a odsúdiť túto časť histórie Československa?" zamyslel sa prezident Vladimír Putin vo filmovom dokumente Andreja Kondrašova „Vojna o pamäť, ktorý vysiela televízia Russia 1. 

Sovietsky zväz vynaložil obrovské úsilie na to, aby vytvoril proti hitlerovský pakt. Nikto to nepodporil. Okrem toho v roku 1938 sa dôležité západné krajiny - Veľká Británia a Francúzsko, stretli v Mníchove s Hitlerom a Mussolinim s cieľom podpísať príslušný dokument, ktorý sme vždy označovali za Mníchovskú dohodu, ktorá Československo vydala na roztrhanie. A nech to je pre niekoho príjemné alebo nie, tak tohto aktu sa zúčastnilo aj Poľsko" pokračoval ruský prezident.

Krajiny priamo uzavreli dohodu s Hitlerom, pričom sa osobne dohovorili na tom, že Poľsko zaberie časť Československa. Mníchovskú dohodu podpísali 30. septembra 1938 lídri štyroch európskych krajín – Veľkej Británie - Neville Chamberlain, Francúzska - Édouard Daladier, Talianska - Benito Mussolini a Nemecka - Adolf Hitler. Pre túto dohodu je príznačné pomenovanie "o nás bez nás", kedy sa o rozdelení Československa rozhodovalo bez nášho zastúpenia. Po podpísaní dohody sa zmenila mapa Československa. Celkovo tak prišlo o 30 percent územia, s rozlohou takmer 42-tisíc metrov štvorcový a takmer o päť miliónov obyvateľov. Dediny a mestá v pohraničnom pásme boli pričlenené Nemecku. 

Ruský prezident sa v dokumente sa vyjadril aj k prepisovaniu historických faktov, ktoré sústavne prekrúcajú rôzni historici v súčinnosti s médiami. „Mám pocit, že sa usilujú prepísať históriu a postaviť na jednu úroveň zodpovednosť ZSSR a Nemecka za vypuknutie druhej svetovej vojny s cieľom prinútiť Ruskú federáciu, aby sa ospravedlnila“ uviedol Vladimír Putin. Podľa neho chcú Rusko postaviť do pozície, v ktorej by sa ľudia mali cítiť vinní. Hlava štátu zdôraznila, že Rusko nemá a nemôže mať pocit viny za vypuknutie druhej svetovej vojny. Prezident Putin pripomína, že Sovietsky zväz stratil 27 miliónov ľudí v boji za porazenie fašizmu. Putin dodal, že takéto pokusy súvisia s vnútorným politickým bojom v krajinách, ktoré sa ho zúčastňujú, ako aj s túžbou „zaujať voličov“. To nemá nič spoločné s históriou.

Pokračovanie tohto článku získate predplatením prostredníctvom nášho webu

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Okrem tlačenej verzie Extra plus dostanete časopis na e-mail vo formáte PDF a článok si vďaka tomu môžete dočítať v pohodlí domova.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.