REZORT KULTÚRY: ORGANIZÁTORI ŠTRAJKU V RTVS HRUBO ZAVÁDZAJÚ!

Ministerstvo kultúry sa domnieva, že organizátorom, vedeniu RTVS aj ich politickým podporovateľom sa zrejme nepáčia niektoré ustanovenia zákona o STVR, ktoré napríklad deklarujú, že verejnoprávny vysielateľ prináša „nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie.

Foto sita/jana birošová
Dátum 29.05.2024

Ministerstvo kultúry (MK) SR považuje úvahy a výzvy o výstražnom trojhodinovom štrajku v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS), ktoré prezentujú niektorí zamestnanci, za koordinovaný protest organizátorov, súčasného vedenia telerozhlasu a niektorých politických strán. Rezort kultúry vo svojom stanovisku zdôraznil, že nejde o štrajk, ktorý „možno definovať v najširšom slova zmysle ako zákonom priznanú možnosť zamestnanca organizovane prerušiť výkon práce". Ministerstvo označilo požiadavky z takzvaného štrajkového manuálu za zavádzajúce a podľa neho poukazuje na to, že organizátorom nejde o spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky, ale o zachovanie súčasného stavu aj so „všetkými za roky nahromadenými negatívami".

„V tzv. „Štrajkovom manuáli“ absolútne nekorektne uvádzajú, že nový Zákon o STVR prinesie zmeny, ktoré neumožnia pracovať v spravodlivých a uspokojujúcich podmienkach. Žiadajú zachovanie súčasného status quo, nedotknuteľnosť súčasného vedenia inštitúcie, stiahnutie Zákona o STVR alebo jeho zásadné prepracovanie, aby bola zabezpečená nezávislosť a sloboda práce zamestnancov a spolupracovníkov. Zároveň požadujú adekvátne financovanie verejnoprávneho média na úrovni, ktorá sa približuje úrovniam krajín s porovnateľným mediálnym trhom v rámci Európskej vysielacej únie," uviedlo MK SR. Dodalo, že napriek konsolidačným opatreniam vlády má RTVS k dispozícii podobný objem prostriedkov ako vlani. Rezort tiež zdôraznil, že nová legislatíva o verejnoprávnom vysielateľovi mu poskytne priestor na získanie ďalších prostriedkov z reklamy.

„Ministerstvo kultúry SR preto dôrazne upozorňuje verejnosť na hrubé zavádzanie organizátorov tzv. výstražného štrajku o ohrození nezávislosti a slobody práce zamestnancov a spolupracovníkov," tvrdí ďalej ministerstvo. Vyjadrilo sa, že organizátorom, vedeniu RTVS aj ich politickým podporovateľom sa zrejme nepáčia niektoré ustanovenia zákona o STVR, ktoré napríklad deklarujú, že verejnoprávny vysielateľ prináša „nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí. Ministerstvo tiež vyjadrilo presvedčenie, že nová legislatíva zlepšuje podmienky pre výkon novinárskej práce i pre tvorcov vo verejnej službe.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.