ROK 2023 BOL NAJTEPLEJŠÍM V HISTÓRII

Rok 2023 bol najteplejším v histórii, pričom nárast teploty zemského povrchu takmer prekročil kritickú hranicu 1,5 stupňa Celzia, uviedla v utorok Služba monitorovania zmeny klímy programu Copernicus Európskej únie.

Foto 
Dátum 09.01.2024

Rok 2023 bol najteplejším v histórii, pričom nárast teploty zemského povrchu takmer prekročil kritickú hranicu 1,5 stupňa Celzia, uviedla v utorok Služba monitorovania zmeny klímy programu Copernicus (C3S) Európskej únie. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Klimatické zmeny zintenzívnili vlny horúčav, suchá a požiare na celej planéte a posunuli "globálny teplomer" o 1,48 stupňa Celzia nad predindustriálnu referenčnú hodnotu, oznámila C3S.

"Tento rok je zároveň prvým rokom, v ktorom boli všetky dni o viac ako jeden stupeň teplejšie ako v predindustriálnom období," povedala zástupkyňa vedúceho C3S Samantha Burgessová. Spoľahlivé záznamy o počasí pochádzajú z roku 1850, ale staršie údaje o zmene klímy - z letokruhov stromov, ľadových jadier a sedimentov - ukazujú, že teploty v roku 2023 "prevyšujú teploty v ktoromkoľvek období za uplynulých 100.000 rokov", dodala.

Takmer polovica roka prekročila hranicu 1,5 stupňa Celzia, za ktorou je podľa vedcov pravdepodobnejšie, že sa klimatické vplyvy samovoľne posilnia a stanú sa katastrofickými. Aj keby priemerná teplota zemského povrchu v roku 2024 prekročila 1,5 stupňa Celzia - ako predpovedajú niektorí experti -, neznamená to, že svet nesplnil ciele parížskej klimatickej dohody obmedziť globálne otepľovanie pod túto hranicu.

K tomu by došlo až po niekoľkých po sebe nasledujúcich rokoch nad referenčnou hodnotou 1,5 stupňa Celzia, a aj potom zmienená dohoda z roku 2015 pripúšťa možnosť zníženia teploty Zeme po období tzv. "prekročenia limitu". Rok 2023 priniesol rozsiahle požiare v Kanade, extrémne suchá v oblasti Afrického rohu alebo na Blízkom východe, bezprecedentné letné horúčavy v Európe, Spojených štátoch a Číne, ako aj rekordne teplú zimu v Austrálii a Južnej Amerike.

"Takéto udalosti sa budú naďalej zhoršovať, pokiaľ sa neodkloníme od používania fosílnych palív a nedosiahneme nulové emisie. Následky našej dnešnej nečinnosti budeme znášať ešte celé generácie," uviedol profesor zmeny klímy z Univerzity v Readingu Ed Hawkins, ktorý sa však na správe nepodieľal.

Zistenia programu Copernicus prichádzajú mesiac po tom, ako bola na konferencii COP28 v Dubaji dosiahnutá dohoda o klíme, ktorá vyzýva na postupný odklon od používania fosílnych palív, ktoré sú hlavnou príčinou otepľovania klímy. V predmetnom roku bol zaznamenaný ďalší zlovestný rekord - dva dni v novembri 2023 prekročili predindustriálnu referenčnú hodnotu o viac ako dva stupne Celzia, píše AFP.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.