RÓMOVIA MAJÚ PROBLÉM S DOSTUPNOSŤOU PRÁCE

Vláda Igora Matoviča sa v programovom vyhlásení zaviazala, že sa bude zasadzovať za zlepšenie sociálneho, ekonomického a občianskeho postavenia Rómov v spoločnosti.

Foto TASR/MILAN KAPUSTA
Dátum 19.07.2020

BRATISLAVA 19. júla (SITA/extraplus.sk) – Problému s dostupnosťou práce nečelia všetci Rómovia v rovnakej miere. Majú ho najmä tí, ktorí žijú v priestorovo segregovaných sídlach a v osídleniach takzvanej koncentrovanej chudoby. Často je tam slabá dostupnosť aj verejnou hromadnou dopravou či nedostatočná základná infraštruktúra. Pre agentúru SITA to uviedla sociologička Zuzana Kusá.

ČÍTAJTE TIEŽ: POLLÁK: VÄČŠINOVÁ SPOLOČNOSŤ MUSÍ ZMENIŤ VNÍMANIE RÓMOV

Ako ďalej informuje, vláda by mala všade, kde je to možné, vyžadovať spoločenskú zodpovednosť zamestnávateľov a sociálny rozmer zamestnávania. Napríklad by mala urobiť z vytvárania pracovných príležitostí pre dlhodobo nezamestnaných z uvedených lokalít nutnú podmienku pri účasti na verejnom obstarávaní. Vláda by tiež mala pokračovať v projektoch financovaných zo zdrojov Európskej únie, ktoré znižujú náklady zamestnávateľov pri zamestnávaní ľudí, ktorí boli dlhší čas bez práce. Išlo by napríklad o odpustenie odvodov za takéhoto zamestnanca, financovanie časti pracovného výkonu tých, ktorí budú pracovníkov zaúčať a budú jeho sprievodcami či mentormi v novej životnej role.

Sociologička však konštatuje, že toto aktívne úsilie o začlenenie dlhodobo ekonomicky a sociálne vylúčených ľudí nemôže „visieť“ len na podpore samotného zamestnávania. „Veď napríklad ľudia, ktorí bývajú v preplnených príbytkoch, veľmi ťažko zvládnu prácu v trojzmennej prevádzke, špeciálne v nočnej, pretože ich bývanie im vôbec nedáva možnosť oddychovať cez deň,“ vysvetlila Kusá.

ČÍTAJTE TIEŽ: KLUS: PENIAZE Z EÚ TREBA VYUŽIŤ NA SKVALITNENIE ŽIVOTA RÓMOV

V tejto súvislosti je tak bývanie vecou kľúčového významu, a to aj pre schopnosť pracovať alebo sa vzdelávať, či pre možnosť detí pripravovať sa do školy. „Osobne ma znepokojuje, že hoci vláda v programovom vyhlásení veľmi rozumne akcentuje podporu výstavby nájomných bytov, v prípade komunít, ktoré bývajú v najhorších podmienkach a majú najpálčivejší nedostatok zdrojov, hovorí o svojpomocnej výstavbe,“ zdôraznila sociologička. Doplnila tiež, že toto rozhodnutie neberie do úvahy poznatky, že svojpomocná výstavba sa dá veľmi komplikovane skombinovať s prácou a že táto dvojitá záťaž sa dá zvládnuť len na úkor ďalších vecí. „Z mojich výskumov dedenia chudoby majoritného obyvateľstva sa ukazuje, že ak si chudobní ľudia svojpomocne stavali domy, doslova to vytunelovalo ich pozornosť, životnú energiu a aj šance na vzdelávanie najmladšej generácie,“ uzavrela Kusá.

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sa v programovom vyhlásení zaviazala, že sa bude zasadzovať za zlepšenie sociálneho, ekonomického a občianskeho postavenia Rómov v spoločnosti. Vynaloží všetko úsilie na to, aby konkrétne opatrenia viedli k hmatateľným zmenám, najmä u tej časti Rómov, ktorí v 21. storočí na Slovensku žijú bez prístupu k pitnej vode a základnej infraštruktúre. Zároveň bude klásť dôraz na efektívne využívanie verejných zdrojov vrátane eurofondov, na zmenu kvality života, najmä bývania, za priamej účasti samotných Rómov.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.