ROTH NEVEĎALOVÁ: VO VNÍMANÍ ROVNOSTI ŽIEN A MUŽOV SA POSÚVAME VPRED

Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová poznamenala, že ďalším cieľom, ktorý by chcela dosiahnuť, je, aby sa o mužoch i ženách v politike hovorilo rovnako, a teda, aby bolo témou to, čo hovoria, nie to, ako vyzerajú.

Foto tasr/veronika mihalíková
Dátum 27.05.2024

Vo vnímaní rovnosti mužov a žien sa posúvame dopredu, myslí si poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) a kandidátka v nadchádzajúcich eurovoľbách Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD). V rozhovore pre agentúru SITA na margo toho, že sa venuje problematike rovnosti a právam žien, poznamenala, že azda najlepším cieľom v tejto oblasti by bolo, aby už túto otázku nebolo potrebné riešiť. „To by bol možno najlepší cieľ, aby sme prestali rozlišovať, že musíme riešiť práva nejakej skupiny ľudí, ale aby všetci mali dostatočné práva na to, aby sme nemuseli o nich hovoriť,“ vyjadrila sa.

Podotkla, že počas rokov, odkedy ako 26-ročná nastúpila do EP, nastal posun aj vo vnímaní žien v politike. (Roth Neveďalová bola v čase svojho prvého zvolenia do EP v roku 2009 najmladšou slovenskou europoslankyňou, pozn. SITA). „Už prestávame hovoriť o oblečení, hovoríme o tom, o čom hovoria,“ vyjadrila sa. Ako príklad uviedla dosluhujúcu slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú. „Pretože za tých päť rokov jej prezidentovania sa hovorilo, že „chceli sme prezidenta, dostali sme šatník“. Veľakrát sa hovorilo o tom, čo má oblečene, ako je učesaná, ako pôsobí, ako rozpráva, ale menej sa hovorilo o tom, čo hovorí,“ skonštatovala. Zdôraznila, že toto je potrebné zmeniť i v slovenskej politike, no aj na európskej úrovni. Poznamenala, že ďalším cieľom, ktorý by chcela dosiahnuť, je, aby sa o mužoch i ženách v politike hovorilo rovnako, a teda, aby bolo témou to, čo hovoria, nie to, ako vyzerajú.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.