RUSKO NEDOVOLÍ USA POTRESTAŤ IRÁN

Nebenzia dal počas videokonferencie jasne najavo, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa bude mať ťažkosti pri presadzovaní ďalších opatrení proti Iránu na pôde Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), v ktorej má Rusko právo veta

Foto AP
Dátum 13.05.2020

NEW YORK 13. mája (TASR/extraplus.sk) - Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia v utorok povedal, že Moskva vystúpi proti akýmkoľvek pokusom USA predĺžiť zbrojné embargo voči Iránu a znovu proti nemu zaviesť sankcie OSN. Informovala o tom agentúra AP.

Nebenzia dal počas videokonferencie jasne najavo, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa bude mať ťažkosti pri presadzovaní ďalších opatrení proti Iránu na pôde Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), v ktorej má Rusko právo veta.

Spojené štáty koncom apríla niektorým členom BR OSN poskytli návrh rezolúcie, ktorou by sa zbrojné embargo voči Iránu predĺžilo na neurčito. Platnosť súčasného embarga sa skončí v októbri tohto roka.

Navrhovanou rezolúciou by sa podľa amerických úradov predĺžila platnosť embarga, ktoré je súčasťou rezolúcie z roku 2015. Tú BR OSN prijala na podporu jadrovej dohody s Iránom, ktorú s ním v roku 2015 podpísalo šesť krajín vrátane USA.Rusko podľa AP netají svoje úmysly pokračovať v predaji konvenčných zbraní Teheránu.

Nebenzia povedal, že embargo je "vedľajším produktom" jadrovej dohody a bolo len dočasné. USA odstúpili od jadrovej dohody jednostranne ešte v máji 2018 a Washington následne obnovil sankcie voči Iránu vrátane embarga na dovoz ropy.

Nebenzia takisto dodal, že USA už nie sú signatárom dohody a preto nemajú právo použiť žiadne nástroje z nej vyplývajúce.Jadrová dohoda JCPOA z roku 2015 zaručovala Iránu uvoľnenie ekonomických sankcií výmenou za obmedzenie jeho jadrového programu. Rok po tom, ako USA od dohody odstúpili, začal Irán porušovať svoje záväzky plynúce z tohto dokumentu.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.