ŠAMAN CHCEL VYHNAŤ Z PUTINA DÉMONA

Mestský súd v meste Jakutsk poslal v utorok šamana Alexandra Gabyševa na povinné liečenie do psychiatrickej nemocnice, pretože chcel zvrhnúť ruského prezidenta Vladimira Putina, pretože je démon a antikrist.

Foto AP
Dátum 03.06.2020

MOSKVA 3. júna (TASR/extraplus.sk) - Mestský súd v meste Jakutsk na ruskom Ďalekom východe poslal v utorok šamana Alexandra Gabyševa na povinné liečenie do psychiatrickej nemocnice. Dĺžka hospitalizácie nebola súdom stanovená, informoval spravodajský portál Novaja gazeta.So žiadosťou nariadiť šamanovi psychiatrickú liečbu sa na súd obrátila jedna z nemocníc, kde bol Gabyšev hospitalizovaný od 12. do 29. mája. Klinika uviedla, že šaman sa prišiel dať hospitalizovať dobrovoľne, vo svojej žiadosti však súčasne napísala, že Gabyševa doviedli policajti.

Zástupcovia kliniky vo svojej žiadosti trvajú na nutnosti hospitalizácie Gabyševa, pretože podľa ich názoru "trpí preceňovaním svojej osobnosti".
Toto svoje tvrdenie lekári zdôvodnili Gabyševovým zámerom "škodiť vláde (v Rusku) a zvrhnúť (ruského prezidenta Vladimira) Putina, pretože je démon a antikrist". V prospech šamana sa pred zasadnutím súdu vyjadrila primátorka Jakutska Sardan Avksentijevová, ktorá jeho prenasledovanie označila za "selektívny trest". Ak by súd vyhovel žiadosti psychiatrickej kliniky, znamenalo by to, že na povinné liečenie bude môcť byť poslaný ktokoľvek, kto si podľa názoru iných osôb "o sebe priveľa myslí".

Samotný šaman na nové súdne konanie reagoval veľmi pokojne, napísala Novaja gazeta. "Ak bude výsledok súdu v môj neprospech, nie je to koniec. Kto seje vietor, žne búrku," uviedol.Viacerí ochrancovia ľudských práv v súvislosti s touto kauzou varovali pred návratom k praxi z čias Sovietskeho zväzu, keď komunistický režim zatváral svojich odporcov do psychiatrických liečební. 
"Je zjavné, že ho chcú uznať za nepríčetného," povedal člen rady pre ľudské práva v administratíve ruského prezidenta Nikolaj Svanidze, ktorý vyslovil pochybnosti o zákonnosti postupu úradov voči Gabyševovi. "V súlade so sovietskymi tradíciami je, že ak človek vystupuje proti existujúcej štátnej moci, je buď kúpený, alebo blázon. A šamana je ťažké označiť za kúpeného," citoval svojho času Svanidzeho portál Svoboda.org.Magazín dodal, že 86 percent ruských voličov, medzi ktorými sú aj Putinovi priaznivci, žije mimo prozápadne ladených miest a mnohí z nich stále hlboko veria v to, čo stelesňuje Gabyšev.

V odľahlejších častiach Ruska je podľa magazínu stále bežné, že ľudia platia šamanom alebo ľuďom s podobnými "schopnosťami", aby im pomohli nájsť lásku svojho života, dosiahnuť dobrú úrodu, či získať viac peňazí či šťastia.Podľa niektorých odhadov je v Rusku viac ako 1000 šamanov, ktorí v roku 2018 zvolili spomedzi seba "najvyššieho šamana" a vyzvali, aby ich praktiky boli v Rusku oficiálnym uznávaným náboženstvom.

Šamanizmus bol pre Rusov vždy osobitnou fascináciou a štúdie ukázali, že dve tretiny žien v Rusku počas svojho života vyhľadali šamana či veštca alebo vešticu.

Gabyšev sa vlani v marci vydal na 8000 kilometrov dlhý peší pochod z Jakutska na Sibíri do Moskvy, aby "vyhnal démona", ktorý podľa neho posadol šéfa Kremľa Vladimira Putina a obnovil vládu ľudu. Počas svojej púte zdôrazňoval, že ako biely šaman mieni poraziť temné sily bez použitia akéhokoľvek násilia. 

Do Moskvy plánoval doraziť v auguste 2021. Cestou sa k nemu pridávali viacerí prívrženci. Až do 19. septembra, keď ho polícia zadržala, prekonal asi 3000 kilometrov.
Na druhý pochod sa vydal vlani v decembri, ale opäť nedorazil do cieľa.Medzičasom experti zistili, že šaman Gabyšev nie je duševne zdravý.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.