SAMOSPRÁVY ŽIADAJÚ VIAC FINANCIÍ DO ZDRAVOTNÍCTVA

Samosprávne kraje podporujú rezort zdravotníctva v rokovaniach s ministerstvom financií o zvýšení platieb za poistencov štátu na rok 2024. Na brífingu po rokovaní s ministrom zdravotníctva Michalom Palkovičom to uviedol predseda Združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 15.08.2023

Samosprávne kraje podporujú rezort zdravotníctva v rokovaniach s ministerstvom financií o zvýšení platieb za poistencov štátu na rok 2024. Na brífingu po rokovaní s ministrom zdravotníctva Michalom Palkovičom to uviedol predseda Združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič.

„Adresovali sme požiadavku, aby ambícia ministerstva zdravotníctva nezostala len pri povinnom a nateraz zákonom zagarantovanom financovaní zdravotníctva v objeme 4,5 percenta pri platbách za poistencov štátu," povedal. Upozornil na to, že v porovnaní s Českou republikou by mala platba za poistencov štátu stúpnuť na 6,6 percenta.

„Mnohé opatrenia zo zoznamu ministerstva by sa mohli v zdravotníctve realizovať," povedal. Minister zdravotníctva Michal Palkovič uviedol, že zákonom definované zdroje pre zdravotníctvo vychádzajú z platby za poistencov štátu na úrovni 4,5 percenta z priemernej mzdy. „V týchto intenciách budeme definovať jednotlivé požiadavky na časti zdravotníckeho sektora," povedal.

Financií však bude podľa ministra potrebných viac. „Tak, aby sa zabezpečil aj rozvoj, s prihliadnutím na bezpečnosť pacienta," tvrdí. K diskusiám o rozpočte na rok 2024 chce pripraviť zoznam opatrení, ktoré sú nutné pri optimalizácii siete nemocníc či reforme primárnej sféry a špecializovanej ambulantnej sféry. „Tieto veci potrebujeme napočítať tak, aby sme došli k záverečnej sume," dodal minister.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.