SERVILNÁ VLÁDA

Podľa údajov ruského ministerstva zahraničných vecí vypálené strely zasiahli výskumné stredisko pri Damasku, centrálu republikánskej gardy, leteckú základňu, niekoľko vojenských letísk a armádnych skladov.

Foto TASR/AP
Dátum 30.04.2018

USA, Spojené kráľovstvo a Francúzsko 14. apríla vojensky zaútočili na Sýriu bez povolenia OSN. Išlo o reakciu na údajný chemický útok, ktorý mali uskutočniť sýrske vládne sily proti civilistom v meste Dúmá. Ako vnímate tento atak?


Sergej Kozlík
ekonomický odborník

To, že išlo o hrubý akt porušenia medzinárodného práva, vie dnes aj malé dieťa a bolo by triviálne zjednodušiť odpoveď len týmto smerom. Dôležité je, čo sprevádza túto hru. Trumpovi, Macronovi a Mayovej tečie v domácej politike do topánok. Takže efektný útok na cudzom území proti pôvodcom vykonštruovaného chemického útoku im môže doma politicky len prospieť. A Rusi? Formálne protestujú, ale inak držia hubu a krok. Viete, s tým Krymom to svet ešte stále celkom neprehltol... Takže platí to staré – aj vlk sa nažral, aj koza zostala celá. Kým to platí, svetový mier ako-tak drží.


Štefan Harabin
sudca Najvyššieho súdu SR

Ministerstvo zahraničných vecí SR zaujalo preň už „klasický“ neutrálny postoj, pričom si vôbec nevšimlo, že prišlo k hrubému porušeniu medzinárodného práva. Predseda vlády sa dokonca súhlasne vyjadril, že útok bol varovaním Sýrie, aby sa neopovážila v budúcnosti použiť chemické zbrane. Dôkazy ho nezaujímajú. Nemôžem sa ticho prizerať tomu, ako vazalsky a submisívne sa vláda SR bojí povedať pravdu. Išlo o bezdôvodné napadnutie suverénneho štátu, bojujúceho zo všetkých síl proti teroristom z Islamského štátu. Atak bol na hrane rozpútania celosvetovej jadrovej vojny, ktorá by znamenala definitívny zánik ľudstva. Zásadne nesúhlasím s vazalskou politikou vrcholných predstaviteľov Slovenska voči agresivite Západu. Každému normálne mysliacemu človeku je jasné, že USA a jeho západným spojencom tu nejde o nijaké chemické zbrane, že všetky útoky smerujú nie proti teroristom a v záujme mieru, ale ide o besnú dlhodobú útočnú politiku proti Ruskej federácii.


Ľuboš Blaha
poslanec NR SR (Smer-SD)

Útok som ostro odsúdil. Išlo o flagrantné porušenie medzinárodného práva, ktorým si západní pravicoví lídri potrebovali prekryť domáce problémy. Trump čelí vážnym obvineniam od bývalého šéfa FBI, proti Macronovi sa zdvihla vlna štrajkov, Mayová si nevie rady s brexitom a z rúk sa jej vymkli aj jej absurdné protiruské obvinenia v kauze Skripaľ. Útok na Sýriu sa viedol napriek tomu, že neexistujú dôkazy, že boli použité chemické zbrane, a navyše je nelogické, aby ich Asad používal, keď už mal islamských teroristov na lopatkách. Západné mocnosti sa našťastie zľakli konfrontácie s Ruskom. Bombardovaním Sýrie však porušili všetko, k čomu sa hodnotovo hlási Slovenská republika, a teda hodnoty mieru, medzinárodného práva, suverenity štátov aj diplomatického a multilaterálneho riešenia sporov.


Jaroslav Paška
podpredseda SNS, poslanec NR SR

Štáty, ktoré uskutočnili raketový útok na Sýriu, porušili medzinárodné právo, ale aj svoje záväzky voči SR. USA, Spojené kráľovstvo a Francúzsko bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN niekoľkonásobne porušili aj svoje záväzky v článku 1 Severoatlantickej zmluvy voči ostatným partnerom. Mali by sme sa zamyslieť, či nežijeme v naivných ilúziách o deklarovaných postojoch a záväzkoch našich spojencov a tiež nad tým, aká je validita podpisov štátnych reprezentantov. Stačí si spomenúť na Mníchovskú zradu a správanie vtedajších spojencov Česko-Slovenska v Malej dohode, ktorí odovzdali v záujme svojho krátkodobého prospechu náš mladý štát do krvavých Hitlerových rúk.


Jozef Hrdlička
predseda KSS

Útok USA, Spojeného kráľovstva a Francúzka na Sýriu bez mandátu OSN vnímam ako absolútne popretie medzinárodného práva a dokonca za vojnový zločin! Uskutočnil sa bez dokázania viny sýrskeho režimu z použitia chemických zbraní proti civilistom rovnako, ako to bolo v nedávnej minulosti v prípade Iraku. Som presvedčený o tom, že podobne je to aj v prípade obvinenia Ruska z chemického útoku na bývalého agenta Skripaľa a jeho dcéru v anglickom Salisbury. USA a jeho spojenci z EÚ povýšili akt obvinenia a podozrenia nad relevantné dôkazy. Prostredníctvom vykonštruovaných obvinení tak realizujú svoje zločinecké a veľmocenské ciele. Za trestuhodné v tejto veci považujem aj vyjadrenia premiéra SR Pellegriniho a ministra Lajčáka, ktorí útok požehnali. Považujem to za prejav našej servilnosti a straty vlastnej suverenity.


Roman Stopka
predseda Práce slovenského národa (PSN)

Tieto štáty, patriace medzi najsilnejšie jadrové mocnosti Západu, zaútočili na suverénny štát bez dôkazného obvinenia, s podobným klamstvom ako pri napadnutí Iraku. Ich politika je natoľko previazaná klamstvami, že už im veria iba platení nohsledi a slaboduchí. Sýria síce pozametala svoju oblohu od tých moderných Tomahawkov starou ruskou metlou veľmi účinne, ale kto bude platiť reparácie za škody spôsobené ich úderom a celou, nimi vyvolanou vojnou? Už sa nedivím Kórejčanom či Iránu, že chcú mať svoje jadrové zbrane. USA rešpektujú iba sprostú silovú prevahu, ktorou sa vždy tak radi prezentovali. Ak má štátna politika najsilnejších jadrových mocností Západu možnosť trestať iný členský štát OSN bez dôkazov, len na základe dohadov, tak Boh ochraňuj nie Ameriku, ale celý zvyšok sveta pred ňou.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.